SON TV

AK Parti’den flaş İstanbul kararı! Tüm ilçelerde seçime itiraz edecek

AK Parti, İstanbul'un tüm ilçelerinde seçim sonucuna itiraz etme kararı aldı. Gelen son dakika bilgisine göre; AK Parti, İstanbul'un 39 ilçesinin tamamında 31 Mart seçimlerinde kullanılan oyların sayımında usulsüzlükler yapıldığı gerekçesi ile itiraz edeceğini açıkladı.

AK Parti’den flaş İstanbul kararı! Tüm ilçelerde seçime itiraz edecek

AK Parti, İstanbul’un tüm ilçelerinde seçim sonucuna itiraz etme kararı aldı. AK Partili kurmayların itiraz için bugün saat 15’e kadar itirazlarını ilgili mercilere bildirecek. İtiraz başvuruları iki gün sürecek ve bu süre zarfında ilçe seçim kurulları itirazları karara bağlayacak. Sonrasında da il seçim kuruluna itiraz süreçleri başlayacak. Bu süreç de bir gün sürecek ve sonrasında da il seçim kurulları bu itirazları karara bağlayacak. İtiraz sürecinde son kararı YSK verecek.

BELGELERİ KAMUOYU İLE PAYLAŞTI

31 Mart seçimleri sona erdi, YSK geçici sonuçları açıkladı. İstanbul en çok konuşulan il oldu. AK Parti seçim sandıklarında usulsüzlük yapıldığını duyurdu ve belgeleri kamuoyu ile paylaştı.

AK PARTİ İSTANBUL’UN TÜM İLÇELERİNDE SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ EDECEK

YSK seçim sonuçlarına itiraz için bugün saat 15:00’a dikkat çekti ve bu saatten sonra yapılacak itirazların dikkate alınmayacağını duyurdu. Bunun üzerine AK Parti’de son dakika gelişmesi yaşandı İstanbul’un 39 ilçesinden de sayımlara itiraz edileceği açıklandı. Detaylar haberimizde….

YSK BAŞKANI: 15:00’A KADAR İTİRAZ SÜRESİ VAR

YSK Başkanı Sadi Güven, YSK binası önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, seçimin sona erdiğini ve geçici sonuçların siyasi partilerle paylaşıldığını belirtti.

Dünden itibaren de itiraz sürecinin başladığını ve bu sürecin devam ettiğini aktaran Güven, ilçe ve il seçim kurullarının itiraz olması durumunda kararlarını vereceğini vurguladı.

Bugün saat 15.00’e kadar ilçe seçim kurullarına itiraz süresinin olduğunu hatırlatan Güven, “İlçe seçim kurullarının 2 günlük bir karar verme süresi var. İl seçim kurullarında bir günlük itiraz süresi var. Onlar da 2 günlük bir süre içerisinde itirazlara karar verecekler. Sonra 3 gün içerisinde de isterlerse bize gelecekler. Süreç bu şekilde işleyecek.” diye konuştu.

17 BİN 410 OY YANLIŞ YAZILDI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz “İstanbul’da 309 sandıkta 17 bin 410 oy bizim adayımıza, AK Parti’ye yazılması gerekirken, başka partiye, partilere kaydedilmiş yazılmıştır” dedi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan da Genel Merkez’de kurmayları ile birlikte yaptığı toplantıda İstanbul, Ankara, Karaman, Iğdır, Kars gibi kıl payı kaybedilen il ve ilçelerin tespit edilerek itiraz başvurularının bir an önce yapılması talimatını verdi.

USULSÜZLÜK VAR

Cumhur İttifakı’nın AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı binasına gelerek dün seçim sonuçları ile ilgili açıklamada bulundu. Seçim gecesi ellerine gelen sonuçlara göre kazandıklarını söylediğini belirten Yıldırım, “25 bin civarında rakip aday İmamoğlu bizden daha fazla oy almış görünüyor. Aradaki farkın 10 katından fazla iptal oy var. Bu önemli bir detay var. Bazı usulsüzlükler, hatalı girişler var. Kazandığımızı açıkladığımız zaman elimize gelen sonuçlara göre bu açıklamayı yaptık. Biz tebrik etmesini de biliriz. İstanbul söyleyeceğini söylemiştir. Şüphesiz YSK mazbatayı kime verirse başkan o olacak” dedi. AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak ise, İstanbul’da sonucun AK Parti ve Binali Yıldırım lehine olduğunu söyledi. Seçimde usulsüzlük yapıldığını gösteren belgelerle açıklama yapan Şenocak, “Şunu açık yüreklilikle söylüyorum, İstanbul’da sonucu etkileyecek şekilde bu usulsüzlüklerden fazlasıyla tespit ettik. Bizim elimizdeki verilere göre İstanbul’da sonuç daha önce ifade ettiğimiz gibi AK Parti ve sayın Binali Yıldırım lehinedir. Sonuç ne olursa olsun saygı gösterecek, milletimizin tercihi başımızın üstündedir diyeceğiz” dedi.

Sabah