SON TV

AK Parti’nin Meclis Başkan adayı Mustafa Şentop kimdir? Mustafa Şentop nereli?

Mustafa Şentop AK Parti'nin Meclis Başkan adayı oldu. Binali Yıldırım'dan boşalan Meclis Başkanlığı koltuğuna AK Parti tarafından aday gösterilen Mustafa Şentop'un kim olduğu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki Mustafa Şentop nereli? Mustafa Şentop kaç yaşında? Mustafa Şentop kimdir?

AK Parti’nin Meclis Başkan adayı Mustafa Şentop kimdir? Mustafa Şentop nereli?

AK Parti’nin Mustafa Şentop’u Meclis Başkanı adayı olarak göstermesinin ardından “Mustafa Şentop kimdir?” sorusu en çok aranan konuların başında geliyor. 1968 yılında Tekirdağ’da dünyaya gelen 51 yaşındaki Şentop, uzun yıllardır siyasetin ve AK Parti’nin içerisindeki bir isim. İşte Mustafa Şentop ile ilgili bilgiler…

MUSTAFA ŞENTOP KİMDİR? (Tekirdağ – 1968, Ahmet, Nazire)

Öğretim Üyesi, Prof. Dr; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını Marmara Üniversitesinde Kamu Hukuku alanında yaptı.

1993 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2002’de doktor, 2005’te doçent, 2011’de profesör oldu. Marmara Üniversitesi dışında birçok üniversitede lisans ve lisans üstü seviyesinde dersler verdi. Marmara Üniversitesinde çeşitli idari görevlerde bulundu. Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli dergilerde yazarlık, yöneticilik ve editörlük; akademik dergilerde yayın kurulu üyeliği, editörlük ve hakemlik yaptı. Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezinin (ESAM) İstanbul Başkanlığı görevini yürüttü. 4. ve 5. Olağan Kongrelerde AK PARTİ MKYK Üyeliğine seçildi ve 2012-2015 yılları arasında Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

24, 25 ve 26. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. Anayasa Komisyonu Başkanvekilliği yaptı. 24. Dönemde Anayasa Uzlaşma Komisyonunda AK PARTİ’yi temsilen görev aldı. 26. Dönemde Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. TBMM Başkanvekilidir.

İyi düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Şentop, evli ve 4 çocuk babasıdır.

ETİKETLER: