SON TV

Alican Uludağ’ın hedefinde bu kez başörtülü öğrenciler var

Cumhuriyet gazetesi muhabiri Alican Uludağ Danıştay’ın başörtülü öğrencilerle ilgili kararını çarptı.

Alican Uludağ’ın hedefinde bu kez başörtülü öğrenciler var

Cumhuriyet gazetesinin yargıya yönelik operasyonel haberleriyle dikkat çeken muhabiri Alican Uludağ bu seferde bir Danıştay’ın başörtüsü ile ilgili kararını bahane ederek başörtülü öğrencileri hedef aldı.

Cumhuriyet’in bugünki haberinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullardaki öğrencilerin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmelik 2014 yılında değiştirilerek lise ve ortaokul öğrencilerine başörtüsü serbestisinin önü açılması konu edildi.

‘Danıştay’dan çocukları türbana sokan karar’ başlıklı haber gerek başlığı ile gerekse de içeriği ile hayret uyandırdı. Haberde Danıştay’ın ortaöğretim kurumlarında başörtü takmak isteyen öğrencilerin serbest olduğuna yönelik kararı konu ediliyordu ve yargı süreci anlatılıyordu.

Alican Uludağ imzalı haberin başlığına bakıldığında ise sanki bütün ortaöğretim öğrencilerinin başörtüsü takmak zorunda olduğu gibi bir izlenim uyandırılmaya çalışılması dikkat çekti.

Gerçekte isteyen öğrenci başörtüsü takabilecek. Takmayana kimsenin müdahalesi söz konusu değil.

Cumhuriyet’in olmayan birşeyi varmış gibi algıya yönelik haberi tepki çektiği gibi gazetenin operasyonel haberlerinin arasına biri daha katılmış oldu.