SON TV

Alkollü sürücü dehşetinde, tepki çeken tahliye

Ankara'da alkollü şekilde kullandığı lüks cipiyle Tevfik Gözüm ve Ünsal İ.'ye geçen Aralık ayında çarparak ölümüne neden olan ve 3 araca da maddi hasar veren 25 yaşındaki Sadık Mert Mermer tahliye edildi. Gözüm'ün acılı babası Osman Gözüm, tahliye kararına tepki göstererek, "Daha önce alkollü araç kullanmış, kaza sırasında da alkollüydü, yeniden alkollü araç kullanmasının önü açıldı" dedi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Mermer'in tahliyesine itiraz etti.

Alkollü sürücü dehşetinde, tepki çeken tahliye

Ankara’nın Çankaya ilçesi Çayyolu Mahallesi’nde bulunan bir kafede meydana gelen olayda, 25 yaşındaki üniversite öğrencisi Sadık Mert Mermer, lüks ciple kafenin önünde otomobiline binmek üzere olan elektrik ve elektronik mühendisi 43 yaşındaki Tevfik Gözüm ile 32 yaşındaki vale Ünsal İ.’ye çarptı. Gözüm, çarpmanın etkisiyle kaldırıma fırlarken, vale Ünsal İ. ise yaklaşık 100 metre cipin altında sürüklendi.

Bu sırada üniversite öğrencisi Mermer’in kullandığı cip 3 otomobile çarparak durdu Gözüm ve Ünsal İ. olay yerinde hayatını kaybetti. Mermer’in dehşet saçtığı görüntüleri güvenlik kameralarına yansırken, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Kullandığı lüks cipiyle adeta kıyım yapan Sadık Mert Mermer’in olay sırasında 2,37 promil alkollü tespit edilirken, 2 yıl önce de alkollü araç kullandığı için sürücü belgesine el konulduğu ve 1 ay 20 gün hapis cezası aldığı ortaya çıktı.

Mermer’in, öte yandan daha önce de alkollü araç kullanırken başka bir trafik kazasına karıştığı, ehliyetinin geri verilmesinin ardından ise yeniden alkollü araç kullanırken trafik polislerine yakalandığı ve tekrar ehliyetine el konulduğu, kaza sırasında da ehliyetinin olmadığı belirlendi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Sadık Mert Mermer hakkında, “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan 22,5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

İKİNCİ DURUŞMADA TAHLİYE EDİLDİ
Ankara 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Sadık Mert Mermer’in, ikinci duruşmada bilirkişi raporunun göz önünde bulundurularak, isnat edilen suçun katalog suçlardan olmaması ve delil karartma şüphesinin bulunmadığı gerekçesiyle tahliye edilmesine karar verdi. Gözüm ailesinin Avukatı Taner Güner, “Tevfik Gözüm dosyasında bir hukuk garabeti yaşandı.

Mahkemesi maalesef ikinci duruşmada tamamen yanlı ve yanlış hazırlandığını gördüğümüz bilirkişi raporu ile sanığın tahliyesine karar verdi. Şerit ihlali, alkol, ehliyetsizlik bir araya geldiğinde bu sanığın en az iki, üç yıl hapiste kalması belki kamu vicdanını rahatlatacaktı ama bu yapılmadı. Raporda sanığa yapılacak tüm yardımlar yapılmış. Ölen taraflar için de sanki tedbir almaları mümkünmüş gibi vefat edenlerin kazayı önlemek için çaba sarf etmedikleri ifade edilmiş” dedi.

ACILI BABA TEPKİ GÖSTERDİ
Kaza sırasında hayatını kaybeden elektrik ve elektronik mühendisi 43 yaşındaki Tevfik Gözüm’ün acılı babası Osman Gözüm, Mermer’in tahliyesine tepki gösterdi. Osman Gözüm, 2 kişinin öldüğü bir kaza sonrasında sanığın tahliye edilmesinin vicdanlarını sızlattığını ancak dosyada emsal bir karar çıkması için bir baba olarak elinden geleni yapacağını dile getirdi. Gözüm, “Bu adam dışarıda, herkesin vicdanını sızlattı. İki kişi öldü, benim oğlumun 8 yaşında kızı var.

Bu çocuk babasız büyüyecek, boynu hep bükük. Annesinin de benim de içimiz yanıyor. İçimize ateş düştü, bu davadan geri dönüşümüz yok artık. Tüm çabamız, Türk halkının vicdanının rahat edeceği bir karar çıkması için uğraşacağız. Bu adam şimdi yine içkili araç kullanmaya devam ederek sokaklarda gezecek. Emsal olacak bir karar çıksın istiyoruz ki bu tip şeylere özenilmesin. Bu adam 2 kişiyi öldürdü, 6 ay sonra sokakta geziyor. Hız var, alkol var, daha önce ehliyeti alınmış, kaza sırasında da ehliyeti yokmuş, yeniden alkollü araç kullanarak başka canları da yakmasının önü açıldı” diye konuştu. Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Sadık Mert Mermer’in tahliyesine itiraz etti.

KAYNAK: SABAH