SON TV

Alman Dışişleri Bakanın’dan Türkiye’ye sıcak mesajlar

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye ziyareti öncesinde Ankara ile yakınlaşma mesajları verdi.

Alman Dışişleri Bakanın’dan Türkiye’ye sıcak mesajlar

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, resmi temaslarda bulunmak için Türkiye’ye geliyor. Bakan Maas, Ankara’ya hareketinden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye- Almanya ilişkilerinde geçen aylarda yaşanan gerginliğe rağmen Türkiye ile yakınlaşma mesajları verdi.

Maas, “Toplumlarımız arasındaki derin bağ ve çeşitli ortak çıkarlarımız göz önünde bulundurulduğunda, ilişkilerimizin iyileştirilmesi için çalışmaları sürdürme isteğimiz açıktır” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE İLE İYİ İLİŞKİLER ALMANYA’NIN ÇIKARINA

Ankara’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek olan Maas, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilecek. Türkiye’ye Dışişleri Bakanı sıfatıyla ilk resmi ziyaretini gerçekleştirecek olan Sosyal Demokrat Partili (SPD) Maas, “Türkiye ile ilişkileri yapıcı olarak şekillendirmenin Almanya’nın stratejik çıkarı” olduğunu belirtti.

TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR MÜTTEFİK

Türkiye’nin Almanya için “önemli bir müttefik” olduğunu vurgulayan Alman Bakan, “ancak geleneksel olarak iyi olan ilişkilerin son yıllarda çok sayıda sınavdan geçtiğini” hatırlattı.