SON TV

Alman Hükümetinde Müsteşar Hans Georg Maassen krizi

Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanlığı’ndan alınıp İçişleri Müsteşarlığına terfi ettirilen Hans Georg Maassen Almanya’da hükümet ile koalisyon arasında yeni bir krize neden oldu. İşte SON TV’nin Almanya’dan edindiği son bilgiler...

Alman Hükümetinde Müsteşar Hans Georg Maassen krizi

Anayasayı Koruma Teşkilatı olan İç İstihbarat başkanlığından alınarak İçişleri Bakanlığı’nda müsteşarlık görevine terfi ettirilen Hans Georg Maassen hükümet koalisyon ortakları arasında yeni bir krize yol açtı.

Hristiyan Demokrat Birlik partisi (CDU) Genel Sekreteri Annegret Kramp-Karrenbauer basına yaptığı açıklamada, iç istihbarat başkanlığından alınan Maassen’in geleceği konusunda yapılan toplantının, koalisyonu adeta dağılma tehlikesiyle karşı karşıya getirdiğini belirtti.

HÜKÜMET İLE KOALİSYON BOZULABİLİR

Genel Sekreter Kramp Karrenbauer: “Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) Sayın Maassen’in görevinden alınmasını istedi. İçişleri Bakanı Horst Seehofer ise Sayın Maassen’in uzmanlığından yararlanmak istediğini belirtti. Böylece koalisyonun dağılması, erken seçimlere gidilmesi tehlikesi adeta baş gösterdi” dedi.

İÇİŞLERİ BAKANI SEEHOFER MAASSEN’İ BIRAKMIYOR

Hristiyan Demokrat politikacı, SPD’nin Maassen’a yeterince güven duymadığını belirterek görevden alınmasını istediğini ve bu talebi de koalisyon ile hükümetin devam edip etmeyeceğine bağladığını ifade etti. Sekreter Kramp Karrenbauer, Maassen’in kamu güvenliği, terörle mücadele gibi konularında kanıtlanmış uzmanlığı bulunduğunu, İçişleri Bakanının da bu nedenle kendisinden vazgeçmek istemediğini kaydetti.

SPD LİDERİ ANDREA NAHLES İSYANDA

Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti SPD ise Maassen’in başka üst bir göreve getirilmesinden çok rahatsız. Parti lideri Andrea Nahles, Alman ikinci televizyon kanalı ZDF’e verdiği mülakatta, Maassen’in İçişleri Müsteşarlığana getirilmesiyle ilgili olarak, “Bu katlanılması zor bir karar. Ve yanlış buluyorum” diye belirtti.

KAMU GÜVENLİĞİ VE FEDERAL EMNİYET TEŞKİLATI MAASSEN’E BAĞLANDI

İç İstihbarat Başkanı Hans Georg Maassen’in Aşağı Saksonya Chemnitz’de aşırı sağcıların düzenlediği gösteri ve protestolarda göçmen kökenlilere “yabancı avı” yapılmadığını Alman Bild gazetesinde savunmuştu. Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti Maassen’in Bild’e yaptığı açıklamalarına tepki göstererek, görevden alınmasını talep etmiş, İçişleri Bakanı Horst Seehofer ise buna ısrarla karşı çıkmıştı. İçişleri Bakanı Seehofer Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Maassen’in Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanlığı’ndan alınarak, İçişleri Bakanlığında Siber Bilgi Güvenliği Emniyet ile ilgili müsteşar olarak görev yapacağını duyurmuştu. Müsteşar Hans Georg Maassen, İç İşleri Bakanlığında Federal Emniyet Teşkilatı, siber ve bilgi güvenliği ile kamu güvenliğinden sorumlu müsteşar olacak.