SON TV

Alman İstihbarat Başkanı Hans Georg Maassen’in istifası isteniyor

Almanya Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Hans Georg MaaSSen'e yönelik siyasi baskı artıyor. Muhalefet parti sözcüleri Maassen'i acil istifaya davet ettiler. İç İstihbarat Teşkilat Başkanı Hans MaaSSen ise direniyor

Alman İstihbarat Başkanı Hans Georg Maassen’in istifası isteniyor

Almanya’nın Saksonya eyaletinin üçüncü en büyük şehri olan Chemnitz’de aşırı sağcıların bir göçmene saldırdığı kamera görüntülerinin “montaj ya da sahte” olabileceğini öne sürerek AFD ile görüştüğü iddia edilen Anayasayı Koruma Teşkilatı diğer adıyla İç istihbarat Teşkilat (BfV) Başkanı Hans Maassen’in muhalefet partileri tarafından görevden alınması isteniyor.

ANAYASAYI KORUMA TEŞKİLATI BAŞKANI İSTİFA ETMELİ

Almanya’nın Saksonya Eyaletine bağlı Chemnitz kentinde aşırı sağcıların göçmenlere yönelik “çiftte standart ve yabancı düşmanlığı” yaptığı öne sürülen tartışmasında, Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans Georg MaaBen’a yönelik siyasi baskı giderek artıyor. Muhalefet partileri İç İstihbarat Başkanı Maassen’in artık iç istihbaratın başında olmaya uygun olmadığını savundu. Sol Parti Hans Maassen’ın görevden derhal alınmasını teklif etti.

Hans Georg Maassen’in Die Zeit Gazetesi’nin internet sitesinde yayımlanan habere göre, aşırı sağcıların bir göçmene hunharca saldırdığı görüntüleri, yanlış enformasyon tanımlaması ve sağ popülist Almanya İçin Alternatif (AFD) ile temaslarda bulunduğunu iddia etti. Muhalefet partileri bu haberin yayımlanmasından sonra Maassen’i sert şekilde eleştirdi.

Aşağı Saksonya eyaletinin Sosyal Demokrat Parti’si (SPD) Başbakanı Stephan Weil Funke, Alman medyasına  yaptığı basın açıklamasında, İstihbarat Başkanı Maassen’in Chemnizt şehrindeki olaylara yönelik açıklamalarının istihbarat makamına uygun olmadığını öne sürdü.

Stephan Weil Funke, Maassen’in Chemnitz kentinde yabancı düşmanlığı yapıldığından şüphe duyması ve defalarca delillendirmeden bir takım yanlış enformasyondan bahsetmesinin siyaseten rahatsız edici olduğunu söyledi.

İÇ İSTİHBARAT BAŞKANI AŞIRI SAĞ’I MI  DESTEKLİYOR 

SPD’li siyasetçi Funke, İç İstihbarat Başkanı Maassen’in bu açıklamasıyla, sanki aşırı sağı koruyucu bir tutum sergilediği şüphesine de yol açtığını ileri sürdü. Weil Funke açılamasında, Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın bağlı olduğu İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in yaşanan gelişmelere bir an önce açıklık getirmesi gerektiğini vurguladı.

Sosyal Demokrat Partisi Milletvekili Weil, İç İstihbarat Başkanı Hans Georg Maassen’in Almanya Devleti için Alternatif Partisi (AFD) ile temas kurmasını da sert şekilde eleştirdi. Alman medyasında Maassen’in, AFD’nin eski Eş Başkanı Frauke Petry ile iki kez bir araya geldiğini öne sürülmüştü. Görüşmelerde Hans Maassen’e aşırı sağa karşı belirlenecek tutumlar ve tavsiyelerin verildiği iddia edilmişti. Petry ve MaaBen birlikte görüştüklerine yönelik medyada çıkan tüm iddiaları ise reddetmişlerdi.

Yine SPD Başkan Yardımcısı Ralf Stegner de NDR televizyonunda katıldığı bir canlı yayında Maassen’i eleştirerek, “Sayın İstihbarat Başkanı kimi koruyor? Anayasayı mı, Anayasa düşmanları olan aşırı sağcıları mı?” sorusunu yöneltmişti. Ralf Stegner, söz konusu videoda yer alan ırkçı saldırının Chemnitz’te birçok  kez daha öncede yaşandığını sözlerine ekledi.

BAŞKAN GÖREVDEN AZLEDİLMELİ

Sol Parti Eş Başkanı Katja Kipping ise Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans Maaben’in bir an önce görevden alınmasını talep etti. Maaben’in artık bu görevde daha fazla tutulamayacağını belirten Katja Kipping, “Maaben, Anayasayı korumak yerine aşırı sağcı AFD’ye yumuşak davranışlar sergiledi.” dedi. Kipping, Chemnizt’te Hitler selamı veren ve ülkemizdeki yabancıların katledilmesi çağrısı yapan aşırı sağcı topluluklara adeta izin belgesi veriliyor. Maaben, istihbarat başkanlığı makamını Almanya aleyhine karşı kötüye kullanıyor.” diye belirtti.

ŞANSÖLYE ANGELA MERKEL SERT ŞEKİLDE KINADI

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Katrin Görüng Eckardt da yine Alman medyasına yaptığı basın açıklamasında diğer muhalefet partileriyle benzer bir tutum sergileyerek, Maassen’in bulunduğu göreve artık uygun olmadığını ileri sürdü.

Chemnitz’te aşırı sağcı grupların yol açtığı şiddet eylemleri Almanya’da büyük tartışmaya yol açtı. Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, aşırı sağcı grupların yol aştığı şiddet eylemlerini “yabancı düşmanlığı” olarak tanımlayıp sert şekilde kınamıştı. Almanya Şansölyesi Angela Merkel de Sözcü Seibert’in açıklamalarını destekleyip hükümet sözcüsü ile benzer ifadeleri kullanmıştı.

DRESDEN BAŞSAVCILIĞI OLAYI SORUŞTURUYOR

Dresden Başsavcılığı yayımlanan video görüntülere ilişkin, Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans Georg MaaSSen’in açıklamasının aksi yönünde bir açıklama yaptı. Başsavcı Wolfgang Klein, Zeit Online haber portalında yayınlanan videonun, gerçek olup olmadığına dair bir bulgu bulunmadığına dikkat çekti. Eyalet Başsavcısı Klein, yayımlanan görüntülerin Chemnitz’te yürütülen soruşturma kapsamında değerlendirdiklerini de sözlerine ekledi.

TÜRK İSTİHBARATINI  RAKİP OLARAK GÖRMÜŞTÜ

Maassen, Alman Spiegel dergisine yaptığı bir açıklamada, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın kısmen statülere aykırı bir şekilde hareket ettiğini iddia etmişti.

MİT’in Almanya’da yaşayan Türk toplumuna yönelik yoğun etkileme girişimi olduğunu ileri süren Maassen, bunu endişeyle karşıladıklarını söylemişti. Maassen, Türk İstihbarat Teşkilatının Almanya’daki Türklere yönelik etki operasyonları bulunduğunu öne sürerek, “Bu durumu endişe ile yakından takip ediyoruz” demişti.

Maassen, “Türkiye’yi darbe girişiminin ardından ve Türk iç politikasındaki değişimden sonra istihbarat servisi olarak artık ortak olarak değil, Almanya’daki istihbarat operasyonları açısından da karşıt olarak görüyoruz.” ifadesini kullanmıştı.

ALMANYA TÜRK TOPLUMU BAŞKANI SOFUOĞLU ENDİŞELİYİZ

Fotoğraf: Gökay Sofuoğlu

Chemnitz’te 27 Ağustos’ta meydana gelen olayları çok tehlikeli olarak nitelendiren Almanya Türk Toplumu adlı derneğin Başkanı Gökay Sofuoğlu, tüm demokratik güçlerin artık güzellik uykusundan uyanması gerektiğini söyledi. Sofuoğlu aşırı sağ ve ırkçılığa karşı kararlı mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.

Almanya’nın doğusundaki Saksonya Eyaletine bağlı Chemnitz kentinde 35 yaşındaki Daniel H.’nin öldürülmesi  aşırı sağın Almanya’da giderek demokrasi ve sosyal hukuk devletini tehdit ettiğini belirtti. Sofuoğlu, Almanya’daki Türk Toplumu’nun gelişmelere ilişkin bakışını ve beklentilerini ise şöyle anlattı.

Gökay Sofuoğlu: Gelişmeler oldukça çok tehlikeli. Ama bugünleri geleceğimizin Alman siyasetinin yıllarca yaşanan gelişmelere kayıtsız olmasından zaten belliydi. Aşırı sağcılar, Chemnitz kentinin de bulunduğu Saksonya eyaletini adeta kendileri için kurtarılmış bir bölge haline getirdiler. Alman güvenlik güçleri ve siyaset bu gelişmeleri yeterince maalesef ciddiye almadı. Hal böyle olunca da ne yazık ki aşırı sağcılar, bir gün içinde, binlerce kişiyi sokağa dökebilecek konuma geldiler. Yabancı düşmanı faşist ırkçılar, Alman olmayan herkesi dövebilme rahatlığına ve demokrasiye meydan okuyabilme noktasına kadar geldiler. Alman demokrasisi için oldukça tehlikeli bir gelişme.” Açıklamalarında bulundu.

 

ETİKETLER: