SON TV

Almanya Futbol Federasyonu, yıllar sonra Mesut Özil’den özür diledi

Almanya Futbol Federasyonu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile fotoğraf çektirdiği için ırkçı saldırılara maruz kalan Mesut Özil'den yıllar sonra özür diledi.

Almanya Futbol Federasyonu, yıllar sonra Mesut Özil’den özür diledi

Türk asıllı olan ve Almanya Mili Takımında forma giyen futbolcu Mesut Özil geçtiğimiz yıllarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile fotoğraf çektirmesinin ardından ırkçı saldırıların hedefi olmuştu. Almanya Futbol Federasyonu ise Özil’e yönelik yapılan saldırılara hiçbir tepki göstermemişti.

Yıllar sonra Almanya Futbol Federasyonu, Özil’den özür diledi. Federasyonun Genel Sekreteri Dr.Friedrich Curtius, Mesut Özil hakkında hata yaptıklarını kabul ederek çok üzgün olduklarını belirtti.

“HATA YAPTIK”

Irkçı saldırıya uğradığında Özil’e sahip çıkmadıklarını ve yalnız bıraktıklarını kaydeden Curtius, bunun bir hata olduğunu söyledi.

Oyuncularından yana açık taraf almakta geç kaldıklarını itiraf eden Curtius, olayın daha sonra kamuoyunda nefret ve ırkçılığa dönüştüğünü dile getirdi.

Irkçı olayın ardından Özil’le şahsen görüştüğünü anlatan Curtius, “O Türkiye kökenli, Gelsenkirchenli bir Alman milliydi. Bana şahsi görüşlerini anlattı. Bu da onun durumunu daha iyi anlamama katkı sağladı. Çok düş kırıklığına uğramıştı. Federasyonun tavrı dışında uzun süre birlikte çalıştığı bazılarının ona sırt çevirmesine hiç anlam veremiyordu. Onda büyük bir güvensizlik hissettim.” dedi.