SON TV

Almanya İç İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hans Georg Maassen görevinden alındı!

Almanya İç İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hans Georg Maassen bulunduğu görevden el çektirildi! Maassen, bir üst makam olan İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı’na getirildi.

Almanya İç İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hans Georg Maassen görevinden alındı!

Almanya’nın İç İstihbarat Teşkilatı diğer adıyla Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans Georg Maassen’in görevden alındığı açıklandı. Maassen’in Saksonya Chemnitz’te ırkçı protesto gösterileri sırasında yabancıların kovalanıp kovalanmadığına ilişkin tartışmada yaptığı açıklamalar Alman kamuoyunda siyasi partilerin tepkisini çekmişti.

ÜÇ LİDER ORTAK KARARLA MAASSEN’İ GÖREVDEN ALDI

Alman hükümetini oluşturan koalisyon ortakları Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) lideri ve Şansölye Angela Merkel, Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) lideri ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer ile Sosyal Demokrat Parti lideri Andrea Nahles bugün Berlin’de konuyu görüşmek için bir araya geldi. Görüşme sonrasında Alman hükümeti adına yapılan açıklamada Maassen’ın görevden alınarak İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı görevine getirildiği duyuruldu.

YENİ İSTİHBARAT BAŞKANI ENGELKE OLABİLİR

Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın başına kimin getirileceği ise henüz açıklanmadı. Alman haber ajansı dpa’nın Hrıstiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) çevrelerinden edindiği bilgilere göre İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Hans Georg Engelke hafta başında boşalan görev için görüşmeye çağrıldı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI MÜSTEŞARI OLDU

Alman iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı, İçişleri Bakanlığına bağlı. Hans Georg Maassen’ın içişleri bakanı müsteşarı olarak teşkilatın denetlenmesiyle ilgili bir sorumluluk üstlenmeyeceği belirtiliyor. Görev değişikliğiyle birlikte Maassen’ın daha yüksek maaş grubuna alındığı kaydedilirken, İçişleri Bakanlığı bünyesinde görevinin İçişleri Bakanı Horst Seehofer tarafından yarın kamuoyuna açıklanacağı bildirildi.

RADİKAL SAĞCILAR YABANCI AVI BAŞLATTI

27 Ağustos tarihinde Almanya’nın Aşağı Saksonya Chemnitz kentinde bir Alman vatandaşı bıçaklanarak öldürülmüştü. Olaydan Irak ve Suriye uyruklu iki kişi sorumlu tutulurken, Chemnitz’te radikal sağcılar tarafından ırkçı protesto gösterileri düzenlenmişti. Gösteriler sırasında aşırı sağcıların yabancı görünümlü kişilere yönelik “yabancı avına” giriştiğine delil olabilecek görüntüler internette yayınlanmıştı.

BİLD GAZETESİ YAKTI

Bild Gazetesine bir mülakat veren Maassen’ın konuyla ilgili açıklamaları tepki çekmişti. Maassen göçmen ve sığınmacılara yönelik “yabancı avına” girişildiğine dair elde “güvenilir bilgiler olmadığını” söylemişti. Maassen, sözkonusu video görüntüsüne ilişkin de “kamuoyunun dikkatini Chemnitz’teki cinayetten başka bir yöne çekmek için kasıtlı bir dezenformasyon olduğuna” dönük “güçlü gerekçeler” olduğunu belirtmişti.