SON TV

Almanya’da Can Dündar krizi

Türkiye Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya ziyaretine Can Dündar krizi yaşandı. Firari Gazeteci Can Dündar, Başkan Erdoğan’a FETÖ Terör Örgütünden tutuklu gazetecilere yönelik Provakatif sorular soracağını önceden ilan etmişti. Türk diplomatik makamları Dündar’ın basın toplantısına alınması durumunda Erdoğan’ın toplantıyı iptal edeceğini Alman makamlarına iletti. İşte Krizin perde arkası...

Almanya’da Can Dündar krizi

Hakkındaki MİT Tırları davasında verilen hapis cezası nedeniyle yurtdışına firar eden Can Dündar’ın Devlet Başkanı Erdoğan’ın Başbakan Merkel’le yapacağı basın toplantısına akredite olması diplomatik krize yol açtı. Recep Tayyip Erdoğan’ın basın toplantısını iptal edebileceği ileri sürülüyor.

CAN DÜNDAR KRİZİ

Berlin’de bugün resmi temaslarına başlayan Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’ya resmi ziyaretinde Türkiye’de hakkında kırmızı bültenle yakalama kararı bulunan Gazeteci Can Dündar krizi çıktı. Can Dündar’a Berlin’de Şansölye Angela Merkel ile Erdoğan’ın yapacağı basın toplantısı için akreditasyon verilmesi iki ülke arasında diplomatik gerilime yol açtı.

DÜNDAR PROVAKATİF SORULAR SORACAKMIŞ

Almanya’da firari olarak yaşayan Gazeteci Can Dündar’ın Erdoğan’ın Merkel’le yapacağı basın toplantısına akredite olması ve Erdoğan’a provakatif soru soracağını açıklaması iki ülke arasında gerilime yol açtı. Federal Basın Dairesi’nin (BPA) Dündar’ın akreditasyon talebine onay vermesine Türk heyetinin tepki gösterdiği, Alman Basın Dairesinin ise geri adım atmak istememesi üzerine tansiyonun yükselmesine yol açtığı öğrenildi.

CAN DÜNDAR GELİRSE BASIN TOPLANTISI İPTAL

Türk heyetinin Alman İçişleri makamlarına, Dündar’ın ortak basın toplantısına alınması halinde Başkan Erdoğan’ın basın toplantısını iptal etmeyi tercih edebileceğini resmi olarak ilettiği belirtildi.

İŞTE DÜNDAR’IN SORACAĞI PROVAKATİF SORULAR

Dündar, Alman haber ajansı DPA’ya verdiği röportajda Erdoğan’ın ziyareti sırasında Başbakan Merkel ile düzenleyecekleri ortak basın toplantısında Başkan Erdoğan’a soru sormayı planladığını söylemişti. Dündar, Erdoğan’a “Neden Türkiye’de cezaevlerinde gazetecilerin değil teröristlerin olduğunu söylediğini” sormak istediğini belirterek, bu kişilerin “terörist değil gazeteci” olduklarını kolayca kanıtlayabileceğini ifade etmişti.

ALMAN CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞECEK

Erdoğan, dün geldiği Berlin’de Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle görüştü. Bugün de Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier tarafından Bellevue Sarayı’nda askeri törenle karşılanacak. Cumhurbaşkanlığı özel defterini imzalayacak olan Başkan Erdoğan, Steinmeier ile görüşmesinin ardından Federal Başbakanlık’ta Şansölye Angela Merkel ile bir araya gelecek.

SAVAŞ VE DİKTATÖRLÜK KURBANLARI ANITINI ZİYARET EDECEK

Erdoğan’ın Angela Merkel ile görüşmesinden sonraki durağı ise Unter den Linden Bulvarındaki “Neue Wache” adlı, “Savaş ve Diktatörlük Kurbanları Anıtı” olacak. Federal Almanya Cumhuriyeti’nin savaşlar ve istibdat rejimlerinin kurbanlarını anmak için yaptırdığı anıttaki heykel, oğlunun cansız bedenine sarılmış bir anneyi tasvir ediyor. Başkan Erdoğan bu anıta çelenk bırakacak.

ALMAN İŞ DÜNYASI İLE BİR ARAYA GELECEK

Daha sonra konakladığı Aldon otelde Alman iş dünyası temsilcileriyle bir araya gelmesi beklenen Erdoğan’ın akşam saatlerinde eşi Emine Erdoğan ile birlikte yeniden Bellevue Sarayı’na giderek Steinmeier’in onuruna verdiği özel devlet yemeğine katılması öngörülüyor.

BAŞBAKAN MERKEL İLE KAHVALTI EDECEK

Türkiye Devlet Başkanı Erdoğan, Cumartesi sabahı “ucu açık” olarak tanımlanan çalışma kahvaltısında Başbakan Merkel ile ikinci özel görüşmesini gerçekleştirecek.

KÖLN MERKEZ CAMİİ AÇILIŞINI YAPACAK

Öğle saatlerinde Berlin’den ayrılması öngörülen Erdoğan, Köln kentine geçerek önce Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Başbakanı Armin Laschet ile bir araya gelecek. Görüşmesinin ardından Köln kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Köln Merkez Camii’nin resmi açılışını yapacak olan Başkan Erdoğan ve heyetinin aynı gün Almanya’dan ayrılıp Türkiye’ye dönmesi bekleniyor.

DEVLET ERKANI EŞLİK EDİYOR

180 kişilik bir heyetle Berlin’e gelen Erdoğan’a Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve MİT Başkanı Hakan Fidan eşlik ediyor.

EMİNE ERDOĞAN’IN PROGRAMI

Bu arada Başkan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan için de Steinmeier’in eşi Elke Büdenbender ile ayrı bir ziyaret programı olduğu belirtildi.

5 BİN ALMAN POLİSİ ERDOĞANI KORUYACAK

Alman güvenlik birimleri de teyakkuzda. Geçmişte ABD Başkanı, İsrail Cumhurbaşkanı gibi üst düzey davetlilere uygulanan en yüksek koruma tedbirleri Devlet Başkanı Erdoğan için de devrede. Türkiye Devlet Başkanının güvenliği gerekçesiyle Berlin ziyareti boyunca diğer eyaletlerden de sağlanan destekle yaklaşık 5 bin Alman polisi sahada görev yapıyor.

GÜVENLİK BARİYERİ HAD SAFHADA! KESKİN NİŞANCILAR GÖREVDE

Erdoğan’ın temaslarda bulunacağı başbakanlık, cumhurbaşkanlığı ve konakladığı Adlon otelinin bulunduğu bölgede oluşturulan güvenlik alanı araç trafiğine kapatıldı. Erdoğan’ın eşi ile konakladığı Adlon otelinin etrafındaki binalarda camların açılması, balkonlara çıkılması yasaklandı. SEK ve GSG 9 olarak adlandırılan özel polis birlikleri de Erdoğan’ın ziyareti boyunca görev yapıyor, Adlon oteli etrafında çatılara keskin nişancılar konuşlandırıldı.