SON TV

Amerika’nın ilk Türk Emniyet Müdürü İbrahim Mike Baycora!

Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk Türk Emniyet Müdürü İbrahim Mike Baycora göreve başladı. Baycora, New Jersey eyaletine bağlı Paterson kentinde Emniyet Müdürü olarak görev yapacak.

Amerika’nın ilk Türk Emniyet Müdürü İbrahim Mike Baycora!

Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey eyaletine bağlı Paterson kentinde yeni polis müdürü İbrahim Mike Baycora dün Belediye Başkanı Andre Sayegh’in ofisinde yemin töreninden sonra görevine başladı. 32 yıldır Paterson Polis teşkilatında çalışan Baycora’nın törenine Paterson’da yaşayan Türkler’de katıldı.

Türklerin en yoğun olduğu New Jersey’nin en büyük üçüncü şehri Paterson’un emniyet müdürü bir Türk oldu. Bu, ABD tarihinde bir ilk. 32 yıldır polis olarak görev yapan İbrahim Mike Baycora, resmi törenle Paterson Emniyet Müdürü oluyor. 150.000 kişilik bir şehirde tüm asayişi sağlayacak bir kurumun başında olması bizler için de önemli. Yine aynı şehirde Belediye Başkanı Andre Sayegh, başarılı işadamlarından Hüseyin Bayram’ı şehrin Kültür Büyükelçisi olarak atamıştı. Aynı şekilde, New York Polis Departmanı’nda çalışan çok sayıda başarılı Türk polisler var. Hatta NYPD Ortadoğu-Türk Dünyası adlı bir dernek içinde yönetim kurulunda Türklerde var ve bu yaz, yaklaşık 150 kişilik grupla Türkiye’yi ziyaret edecekler.

Videoda en dikkat çeken ve gururlandıran anlardan biri de İbrahim Baycora’nın Kuran-ı Kerim’e el basıp ellerini açarak dua etmesi oldu. Bu anlar Türkleri ve Müslümanları duygulandırdı

Genele baktığımız zaman, ABD’de yaşayan birçok Türk’ün Amerikan iç politikasında yerel yönetimlerde yer aldığını görmek Türkiye için de büyük bir gurur. Yine, New Jersey eyaletine bağlı Chatham bölgesi Belediye Başkanlığı’na geçen yıl Tayfun Selen adlı başarılı bir Türk mühendisi seçilmişti. ABD siyaset tarihinde Türk toplumu üyeleri içinde 11’i yerel yönetimlere seçilmiş, 3 tane atanmış, temsilci olmuş Türk var. Bunun dışında şu anda hali hazırda Kongre’de görev yapan Kongre Üyesi Virginia Foxx’un damadı Türk iken, yine Kongre Üyesi Steven Cohen’in dedesi Türkiye’de doğmuş. 2020 başkanlık seçimleri dışında Temsilciler Meclisi’nde 435,Senato’da ise 34 koltuk için yarış var. Bu yarışa Kongre üyesi olabilmek için Demokrat Parti’den aday adayı olan New Jersey’den Alp Başaran ve Kaliforniya’dan Cenk Uygur da var.

Kaynak: Milliyet