SON TV

Anayasa Mahkemesi üyeliğine Basri Bağcı seçildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yargıtay kontenjanından boşalan Anayasa Mahkemesi üyeliği için Basri Bağcı’nın atanmadına karar verdi. Karar, Resmi Gazete’de yayınlandı.

Anayasa Mahkemesi üyeliğine Basri Bağcı seçildi

Geçtiğimiz aylarda, Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevini yürüten Selahaddin Menteş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) yeni üyesi olarak atanmıştı.

Anayasa Mahkemesi’nde Yargıtay kontenjanından boşalan bir koltuk için daha atama gerçekleştirileceği öğrenilmiş ve Yargıtay kulisleri hareketlenmişti.

Anayasa Mahkemesi üyeliği için 4 isim arasında oylama yapılmış yapılan seçimde Yargıtay 13. Ceza Dairesi Üyesi Basri Bağcı ipi göğüsleyen isim olmuştu.

Yargıtay Büyük Genel Kıurulu tarafından Cumhurbaşkanlığı’na önerilen üç isim arasından Anayasa Mahkemesi üyeliğine Basri Bağcı seçildi. Karar, resmi gazetede yayınlandı.

Yargıtay’daki seçimde diğer ençok oyunalsn isimler; dYargıtay 3. Ceza Dairesi Üyesi Bilgin Başaran ve Yargıtay 8. Hukuk Dairesi Üyesi Eyüp Sarıcalar’dı.

BASRİ BAĞCI KİMDİR?
Aslen Sungurlulu olan Basri Bağcı, 11 Eylül 1967 tarihinde Elmadağ’da doğdu. 1984 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1988 yılında mezun oldu. 1989 yılında on ay kadar Devlet Demir Yolların 3. Bölge Ticaret Servisinde çalıştı. 1989 yılı Aralık ayında Ankara Adlî Yargı Hâkim Adaylığı’na başladı. Staj döneminde askerlik hizmetini 213. Dönem olarak Ankara Askerlik Dairesi’nde Personel Asteğmen olarak yerine getirdi. 1993 yılı Haziran Ayında Gürün ilçesine Cumhuriyet Savcısı olarak kur’a çekti. 1996 -1997 yıllarında Pervari, 1997-1999 yıllarında Hüyük Cumhuriyet Savcılığı görevlerinde bulundu. 1999 yılı Temmuz Ayında Adalet Bakanlığı Teftiş Kuruluna Adalet Müfettişi olarak atandı. 2005 yılında Adalet Başmüfettişi oldu. 2008 yılı Ocak Ayında Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne Genel Müdür Yardımcılığı görevlerine yetkilendirildi. Aynı yılın Temmuz Ayında Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğüne Genel Müdür Yardımcısı oldu. 2011 yılında Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu’na yeniden Başmüfettiş olarak atandı. Son olarak 21 Aralık 2013 tarihinde Müsteşar Yardımcısı olarak yetkilendirilmiştir. 2010-2011 yıllarında dil eğitimi için Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunmuş olup, 2012-2013 yıllarında Uluslararası İnsan Hakları Hukuku alanında İngiltere Exeter Üniversitesi’nde lisansüstü çalışma yapmıştır.