SON TV

Anayasa Mahkemesi’nde seçim zamanı

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın görev süresi 13 Şubat’ta sona eriyor. Anayasa Mahkemesi üyeleri, başkanlık seçimi için 2 Şubat’ta toplanma kararı aldı.

Anayasa Mahkemesi’nde seçim zamanı

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın başkanlık görev süresi 13 Şubat’ta sona eriyor. Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’a göre, mevcut başkanın görev süresinin sona ermesinden önceki 2 ay içinde seçimin sonuçlandırılması gerekiyor. Başkan, Genel Kurul tarafından üyeler arasından gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğuyla 4 yıl için seçiliyor. Görev süresi biten başkanlar yeniden aday olabiliyor.

SEÇİM TARİHİ 2 ŞUBAT
Anayasa Mahkemesi başkanının görev süresinin dolmasına 2 ay kaldığı için Yüksek Mahkemede seçim süreci yasa gereği geçtiğimiz günlerde resmen başlamıştı. Zühtü Arslan’ın yeniden aday olmasının da önünde herhangi bir engel bulunmazken,
15 üyenin her birinin aday olmasında da sakınca yok. Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan seçim için Anayasa Mahkemesi üyelerini 2 Şubat’ta toplantıya çağırdı.
2 Şubat’ta Genel Kurul, başkanlık seçimi gündemiyle toplanacak.

Anayasa Mahkemesi’ndeki görev süresi 12 ay sonra bitecek AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın da görev bitimine son bir yıl kala yeniden başkanlık için aday olduğu belirtildi. 2 Şubat’ta yapılacak seçim öncesinde Zühtü Arslan’ın yeniden başkanlığa seçilebilmek için yoğun kulis yaptığı öğrenildi.

Anayasa Mahkemesi’nde başkan, 15 üyeden 8 üyenin oyunu aldığında seçiliyor. Seçimler, salt çoğunluğun alıncaya kadar sınır olmaksızın devam ediyor.