SON TV

Angela Merkel’in yerine gelen isim belli oldu

Almanya'da iktidarın büyük ortağı olan muhafazakâr Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin (CDU) yeni lideri, iş adamı Friedrich Merz ve Sağlık Bakanı Jens Spahn'ı geride bırakan Genel Sekreter Annegret Kramp-Karrenbauer oldu. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Karrenbauer'i desteklediği biliniyordu

Angela Merkel’in yerine gelen isim belli oldu

Almanya’da iktidarın büyük ortağı muhafazakâr Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin (CDU) yeni lideri Genel Sekreter Annegret Kramp-Karrenbauer oldu. Partinin 18 yıldır lideri olan Başbakan Angela Merkel’in üstü kapalı desteğini alan Karrenbauer, iş adamı Friedrich Merz ve Sağlık Bakanı Jens Spahn’ı 450 oyla geride bıraktı.

Hamburg’daki kongrede birinci turda Annegret Kramp-Karrenbauer 450, iş adamı Friedrich Merz 392, Sağlık Bakanı Jens Spahn da 157 oy aldı.

İkinci turda 517 oy alan 56 yaşındaki Kramp-Karrenbauer, 482 oy alan Friedrich Merz’i geride bırakarak CDU’nun yeni lideri seçildi.

“TEŞEKKÜRLER PATRON”

Merkel ise parti liderliğini bırakırken duygusal bir konuşma yaptı, “Liberal değerlerimiz Almanya içinde ve dışında korunmalı” dedi.

Konuşmasında Annegret Kramp-Karrenbauer’in Saarland eyaletindeki başarılarını öven Merkel böylece ona üstü örtülü bir şekilde desteğini açıklamış oldu.

2005’ten beri Başbakan olan Merkel 29 Ekim’de, genel başkanlık için yeniden aday olmayacağını açıklamıştı.

Merkel 3 yıl daha başbakan olarak kalmak istiyor.

ANNEGRET KRAMP-KARRENBAUER KİMDİR?

Annegret Kramp-Karrenbauer, 9 Ağustos 1962 doğumludur. AKK olarak da bilinir. Alman politikacı ve CDU Genel Sekreteridir. 2011-2018 yılları arasında Saarland Eyaleti Başbakanı olarak görev yapan Karrenbauer, bu göreve gelen ilk kadındır. Şansölye Angela Merkel’in siyaseti bırakma kararının ardından bir sonraki Almanya Şansölyesi olmaya en yakın isimlerden birisi olarak gösterilmekteydi.

Almanyada CDUnun yeni lideri Merkelin veliaht prensesi Annegret Kramp-Karrenbauer
ETİKETLER: