SON TV

Ankara 2 No’lu Baro için Mustafa Semiz adaylığını açıkladı

Yapılan düzenleme ile 5 binden fazla avukatın bulunduğu illerde 2 bin avukatla yeni baro kurulmasını düzenleyen hüküm kapsamında Ankara’da kurulacak olan 2. Baro için gerekli imza sayısı toplandı. 110 meslektaşıyla 2. Baro’ya katılım yapan avukat Mustafa Semiz, “Rekabet ortamı sorunları ortadan kaldıracak. 110 arkadaşımla geçen hafta 2. baroya geçmek için dilekçelerimizi verdik ve baronun kurulması için gerekli 2 bin sayısına ulaştık. Bütün avukat arkadaşlarımızı baroya davet ediyorum” dedi.

Ankara 2 No’lu Baro için Mustafa Semiz adaylığını açıkladı

‘Avukatlık Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 5 binden fazla avukatın bulunduğu illerde 2 bin avukatla yeni baro kurulmasını düzenleyen hükmü kapsamında İstanbul’da ikinci baro kurulmuştu. Ankara’da bir araya gelen bazı hukuk dernekleri Ankara 2 Nolu Baro’nun kurulması için 21 Ağustos 2020’de Türkiye Barolar Birliği’ne (TBB) başvuruda bulunmuştu. Ankara’da ikinci baronun kurulabilmesi için gerekli imza sayısı toplandı. Yeni düzenleme kapsamında Avukat Mustafa Semiz Ankara’da da kurulacak olan 2. Baro için başkanlık adaylığını açıkladı.


‘SORUNLARIMIZ DİKKATE ALINMADI’

21 yıldır kutsal avukatlık mesleğini icra ettiğini dile getiren Mustafa Semiz, “Stajımı bitirdiğimde  Ankara barosuna ruhsat almak için başvurduğumda ruhsat harcı vermemiz gerekiyordu.Ben zor şartlarda okudum birçok arkadaşım gibi bende ruhsat parası verecek durumda değildim. O zaman Baro müdürümüz sağolsun beni Baro başkanımız ile görüştürdü. Başkanımız benim ruhsat paramı cebinden verdi ve ben ruhsatımı o şekilde aldım. Şu anda da yeni mesleğe başlayan arkadaşlarımız ruhsatlarını almak için mesleğe başlamadan 3 bin 400 TL ruhsat ücretini vermek zorundalar. İmkanı olan var olmayan var.  21 yıl geçmiş Baromuz bu konuda hiçbir adım atmamış. Sıkıntı değişmemiş. Eğer başka barolar açılmış olsaydı aralarındaki rekabetin doğal sonucu olarak  meslektaşlarımıza hizmet etmek onların dertlerine, sorunlarına çözüm olmak için mücadele ederlerdi. Kim meslektaşlarımıza daha fazla hizmet ederse meslektaşlarımız o baroyu tercih edeceği için güzel bir rekabet olur sonuçta Avukatlık mesleği ve avukatlar kazanırdı.” dedi.

REKABET ORTAMI MESLEĞİN STATÜSÜNÜ YÜKSELTİR’

Stajyer avukatlara maaş bağlanmadığını ancak barolar için bu durumun çözülmesinin kolay olduğunu kaydeden Semiz, rekabet ortamında tüm baroların bu imkanları sağlayacağını belirtti. Baroların meslektaşlarının sorunlarını çözmek olduğunu ifade eden Semiz, “Bunların olması için çoklu baronun gerekliliğine inanıyorum ve yeni baroda o sebeple yer aldım. Seçimlerde hiçbir önerimiz dikkate alınmadı. Çünkü başkan adaylarımızın  seçim kazanmak için bizlere çok ihtiyacı yoktu, gideceğimiz başka bir baromuz da yoktu. Eğer başka bir baroya gitme şansımız olsaydı başkan adayları bizim önerilerimizi dikkate almak zorunda kalırlar ve mesleğimiz kalkınır statümüz bu halde olmazdı” diye konuştu.

BARODA SİYASET YAPMAYIN DEDİK’

Semiz, siyasi görüşleri nedeniyle barolar tarafından yönetimlerde yer verilmediğini ve dışlandıklarını dile getirerek, “Bazı başkanlarımıza seçimlerinde destek verdim. Ancak hiç bir başkan bana veya arkadaşlarıma yönetimlerinde yer vermeyi teklif etmediler. Bizi hep dışladılar. Biz onlarla aynı siyasi görüşten olmadığımız için hep dışlandık. Yeni bir baroya geçmek istememin önemli bir sebebide budur. Başkan adaylarımızı hep uyardık. Ankara Barosu’na kayıtlı her avukat bilir. Ankara Barosu başkanı olmak için Demokratik SOL grubunun ön seçimini kazanmanız gerekir. Onu kazandığınızda sonra yapılan seçim aslında formalitedir ve sol görüşlü tüm avukat arkadaşlarımız o adaya oy verir. Düşünün biz sağ görüşlüyüz Demokratik SOL grubunun Başkan adayına oy veriyoruz yada vermiyoruz. Bu konuyu da 21 yıldır dile getirdim ama hiçbir baro başkan adayımız dikkate almadı. Başka baro olsaydı sağ sol olurmuydu. Baroda siyaset yapmayın dedik ama sözümüzü dinletemedik” şeklinde konuştu.

2 BİN SAYISINA ULAŞTIK
İkinci baronun kurulabilmesi için 2 bin imza sayısına ulaştıklarını aktaran Mustafa Semiz şöyle konuştu:“Ankara barosunda katı siyaset yaparak bizleri kendilerinden uzaklaştıran mevcut belli bir klik üzerinden yürüyen yönetim zihniyetidir. Ankara Barosuna Başkan olmanız o klikten gelmediğiniz taktirde imkansızdır. Baro başkanları çok önceden bellidir ve yönetimler ona göre şekillenir. Bunu tüm avukat arkadaşlarım bilir. İnsanları dışlayarak iş yaparsanız sonunda bu bölünmeler mecburi olur. Zaten demokrasinin gereğidir çoğulculuk değil mi? Bırakın 2 .baro,  3. baro olsun meslek kuruluşları arasında rekabet olsun bu avukatlık mesleğini yüceltecek ve hukuk sistemimizin düzelmesine direk olarak etki edecektir. Hep birlikte meslektaşlarımıza daha iyi hizmet etmek için çalışacağız ve rekabet edeceğiz. Allah’ın izniyle 2. Baro’yla avukatlık mesleği, demokrasi, hukuk ve adalet kazanacak. 110 arkadaşımla geçen hafta 2. baroya geçmek için dilekçelerimizi verdik ve bütün arkadaşlarımız baronun kurulması için gerekli 2 bin sayısına ulaştık. Benim gibi düşünen bütün avukat arkadaşlarımızı da 2. Baroya davet ediyorum”