SON TV

Ankara Adliyesinin üvey Sulh Ceza Hakimi kim?

Ankara Adliyesinde önemli kararlara imza atan Sulh Ceza Hakimlikleriyle ilgili kulislere şok bir bilgi dolaşmaya başladı. Son dönemde tartışmalı kararlarında alındığı Ankara Sulh Ceza Hakimlikleriyle ilgili HSK başmüfettişleri tarafından iki farklı soruşturma yürütülürken, hakimlerden birinin adeta üvey evlat muamelesi gördüğü ortaya çıktı. Sulh Ceza Hakimlerine son model araçlar ve iki polis koruma tahsis edilirken, hakimlerden birine tek koruma ve eski bir aracın tahsis edildiği ortaya çıktı.

Ankara Adliyesinin üvey Sulh Ceza Hakimi kim?

Ankara Adliyesinde Sulh Ceza Hakimlikleri tarafından verilen bazı kararlar son günlerde tartışılıyor. Dolandırıcılık soruşturması kapsamında gözaltına alınan avukatın serbest bırakılması, itiraz üzerine polislerin kovalamaca sonrasında silahla ateş açarak tekrar yakaladığı avukatın yeniden serbest kalmasıyla ilgili HSK tarafından soruşturma yapılıyor. Yine bir başka Sulh Ceza Hakimliğinde de Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın da rahatsızlığını dile getirdiği Narkotik suçundan yakalanan zanlının serbest bırakıldıktan sonra tanığı av tüfeğiyle vurup yine serbest bırakılmasıyla ilgili de HSK başmüfettişleri ayrı bir soruşturma yürütüyor.

FETÖ’DEN TUTUKLAMA SAYILARI DÜŞTÜ

Ankara Emniyetinde FETÖ’yle mücadele etkin şekilde sürerken, polisin yaptığı operasyon sayısı, şüpheli sayısı her geçen gün artıyor. Yargı da ise yıllara göre tutuklama oranları git gide düşüyor. Halbuki geçen yıllara göre, hem Emniyet birimlerinde hem de Cumhuriyet Savcılıklarında FETÖ’yle ilgili Bylock, ankesör, operasyonel hat ve birçok itirafçı ifadeleri delil olarak bulunuyor. Bu delillere rağmen tutuklama sayılarının düşmesi ise adeta Emniyet birimlerine ve FETÖ ile mücadele eden birimlere saç baş yolduruyor.

FETÖ İLE İLGİLİ SKANDAL KARARLAR ÇIKIYOR

FETÖ’yle mücadelenin aralıksız sürdüğü ve Türkiye’de en çok FETÖ operasyonunu yapıldığı Ankara’da 2021 yılında gözaltına alınan 4 bin 724 örgüt üyesinden bin 244’ü itirafçı oldu. FETÖ ile mücadele raporunda tutuklama oranlarıyla ilgili çarpıcı oranlar yer aldı. Ankesör, ByLock, operasyonel hat, itiraflar ve özellikle Jandarma mahrem yapılanmasında ele geçirilen SD karta rağmen 2016’da yüzde 62,7’lere ulaşan tutuklama oranı 2021’de yüzde 5,1’e kadar düştü. Sulh Ceza Mahkemelerinin savcılık itirazlarına sürekli verdiği olumsuz kararların tartışılmasıyla ilgili çözüm de 4. Yargı paketinde yer aldı. Bu yıl itibariyle itirazlara Asliye Ceza Mahkemelerinin bakmasını kararlaştırdı. Yargı cephesinde ise Sulh Ceza Hakimliklerinde FETÖ hassasiyetinin kalmadığı, Devletin FETÖ ile mücadeledeki hassasiyetinin Sulh Ceza Hakimliğine yansımadığı konuşulmaya başladı.

Dedeler çetesi çökertildi

 

GAYGUBET EVİNE “EV HAPSİ”

Ankara Sulh Ceza Hakimliklerinden verilen skandal kararlardan biri de gaygubet evine ev hapsi oldu. 17 yıl kaymakamlık yaptıktan sonra İstanbul’da mülkiye müfettişi olarak görevlendirilen Mehmet Yıldız, İçişleri Bakanlığınca açığa alınmış, KHK ile ihraç edilmişti. FETÖ’nün mülkiye yapılanması soruşturmasında iki ayrı GSM hattından mülkiye teşkilatı mahrem sorumlusu ile 146 kez irtibat kurduğu, iki numarasının İstanbul, Ankara, Iğdır ve Konya’daki ankesörlü sabit hatlardan 11 kez arandığı tespit edildi.  2014’te ByLock yüklediği ortaya çıkarılan Mehmet Yıldız hakkında 2018’de arama kararı çıkartıldı. Eski kaymakam, İstanbul Başakşehir’de MERNİS sisteminde adresi olarak görünmeyen, Aşiyan Sitesi’ndeki “gaygubet evi”nde yakalandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca aranan Mehmet Yıldız, Ankara’ya getirildi. 2013’ten beri FETÖ/PDY’nin mülkiye teşkilatı mahrem yapılanmasının Türkiye sorumlu olarak faaliyet gösteren Eşref Küllebi ile operasyonel hat üzerinden irtibatı olan Yılmaz mahkemede, iddiaları kabul etmediğini aktardı. Mahkeme, Cumhuriyet Savcılığının tutuklama talebini reddederek, yurtdışına çıkış yasağı ile 3 ay süreyle yakalandığı gaygubet evine konutu terk etmeme cezası verdi. Başsavcılık karara itiraz etti. İtirazı değerlendiren farklı Sulh Ceza Hakimliği, Mehmet Yıldız’a “tutuklanması” yönünde karar verince yeniden yakalandı. Nöbetçi farklı bir Sulh Ceza Hakimliğine SEGBİS üzerinden bağlanan sanık, hakkında yine ev hapsi verildi. Karara itiraz eden savcılığın itirazı reddedilerek karar kesinleşti.  FETÖ operasyonlarında gaybubet evler ‘güvenli ev’ manasına geliyor. TDK sözlüğünde Gaybubet ‘bulunmayış, yokluk’ olarak açıklanıyor. Tüm bunlara rağmen FETÖ’cü kaymakamın gizlediği gaygubet evi mahkeme eliyle güvenli eve dönüştürüldü. Yargı dünyası bu kararın şokunu henüz atlatamadı. Yargıçlar, bir FETÖ üyesinin korkarak firari olarak saklandığı eve, Sulh Ceza Hakimliklerinin verdiği kararla devlet güvencesiyle gitmesiyle adaletin terazinin şaştığı, Sulh Ceza Hakimliklerinin de yol geçen hanına döndüğü yorumlarını yaptı.

 

İNKARCI FETÖCÜLERİN TÜMÜ SERBEST KALDI

15 Temmuz darbe girişimi, MİT tırları kumpası ve FETÖ’nün birçok örgütsel faaliyetinde aktif olarak kullandığı Jandarma Genel Komutanlığına sızdırılan örgüt üyelerine yönelik operasyonda da adeta bir skandal yaşandı. Başarısız darbe girişiminin iki ay sonra İstanbul’da jandarma mahrem yapılanmasının Marmara Bölge İmamlığını yapan Nihat Keskin’in evine yapılan baskında zanlının çöpe attığı SD kart, örgütün Jandarma yapılanmasına yeni bir boyut kazandırdı. Kartta, örgütteki aktif görevleri yer verilen, haklarında ifade ve teşhis bulunan mahrem abilerden 18’i itirafçı olurken, 19 kişi ise delillere rağmen inkâra sarıldı. Jandarmaya sızan örgüt üyelerine yönelik Ankara merkezli 45 ilde 99 şüphelinin yakalanmasına yönelik Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından eş zamanlı operasyon düzenlendi.

39 ŞÜPHELİ YAKALANDI, 18’İ İTİRAFÇI OLDU
Operasyonda Jandarma Genel Komutanlığına sızdırılan askerlere talimat verdikleri, onlardan himmet aldıkları belirlenen ve örgüt içerisinde öğretmen, müdür yardımcısı, müdür, temsilci, gezici gibi isimlerle görev aldıkları tespit edilen toplam 99 şüpheliden 39’u yakalandı. Haklarında ele geçirilen veriler, ifadeler, teşhis tutuklanakları bulunan şüphelilerden 18’i etkin pişmanlık yasasından faydalanarak örgütsel ilişkilerini deşifre etti. Haklarındaki iddiaları reddeden 19 şüpheli ise Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edildi.

19 KİŞİYE DE TUTUKLAMA KARARI ÇIKMADI
Haklarında elde edilen dijital veriler, ankesör hat irtibatı, ifade ve asker abiliği yaptıklarına dair ifadeler bulunan zanlılardan 19’u da adli kontrol kararıyla serbest kaldı. Serbest bırakılan 19 zanlı arasında aktif öğretmenler ile daha önce KHK ile ihraç edilen öğretmen, Hazine Maliye Bakanlığında Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, İçişleri Bakanlığı’nda Dernekler Denetçisi, Şef, Tarım ve Orman Bakanlığı’nda mühendis, İnönü Üniversitesinde doktor öğretim üyesi, Munzur Üniversitesinde Fakülte sekreteri, TRT’de yapım ve yayın görevlisi ile Gazi Üniversitesinde öğretim görevlilerin de olduğu öğrenildi.

HERKESE TOYOTA, ONA ESKİ MODEL LİNEA

Yargı kulislerinde Sulh Ceza Hakimliklerinin verdiği bu kararlarla ilgili Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) harekete geçmesinin beklendiği, yapılan soruşturmaların tamamlandıktan sonra FETÖ ile mücadele hassasiyetini yitiren Sulh Ceza Hakimlerinin yeniden gözden geçirilmesinin artık bir zorunluluk olduğu yorumları yapıldı.  Bir hakimin ise adeta üvey evlat muamelesi gördüğü kulislere bomba gibi düştü. 8 Sulh Ceza Hakimliğinin bulunduğu Ankara Adliyesinde bütün hakimlere makam aracı olarak son model Toyota araçlar verildi. Aynı zamanda iki koruma da verilen hakimlerden biri ise bütün bu imkanlardan ayrı tutuldu. O Sulh Ceza Hakimine eski model siyah resmi plakalı bir “Linea” makam aracı verilirken, ayrıca polis korumasının da teke düşürüldüğü ortaya çıktı. Sulh Ceza Hakiminin bu eski model araçla zaman zaman yolda kaldığı öğrenildi. Aynı statü de olan aynı kararları veren ve ast üst ilişkisi olmayan bu hakime yapılan uygulama ise yargı dünyasında dikkat çekici bulundu. Bazı yargı üyeleri, bu durumun adeta bir mobing olduğunu düşündüklerini paylaştı.

 

 

Davasına baktığı kadına aşık olan hakim sırtından bıçaklandı - Son dakika haberleri – Sözcü