SON TV

Ankara Başsavcı Vekili Ender Coşkun Cumhuriyet’in haberini yalanladı!

Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan ve Alican Uludağ imzalı ‘Ankara Cumhuriyet Başsavcısı, medyatik yardımcısını görevden aldı’ başlıklı algı haberi yine yalan çıktı. Ender Coşkun konuştu.

Ankara Başsavcı Vekili Ender Coşkun Cumhuriyet’in haberini yalanladı!

Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan ‘Ankara Cumhuriyet Başsavcısı, medyatik yardımcısını görevden aldı’ başlıklı algı haberi yine yalan çıktı. Gazete, Başsavcı Yüksel Kocaman ile Terör Suçları Soruşturma Bürosu’ndan sorumlu başsavcı vekili Ender Coşkun’un arasında çıkan tartışma sonrası Coşkun’un bürosunun değiştirildiği iddialarını ortaya attı.

Ayrımcılık ve Cinsel Dokunulmazlığa Karşı İşlenen Suçlar Bürosu ile Çocuk Suçları Soruşturma Bürosu’nun sorumluluğu verilen Ender Coşkun ise yaptığı açıklamada böyle bir durumun olmadığını, büro değişikliğinin Başsavcı Yüksel Kocaman ile karşılıklı olarak aldığı bir karar olduğunu vurguladı.

BAŞSAVCI VEKİLİ ENDER COŞKUN KONUŞTU

Cumhuriyet’in mesnetsiz iddialarını yalanlayan Coşkun şunları söyledi: “Sayın Başsavcımız ile herhangi bir nedenle aramızda hiçbir mesleki sorun yoktur. Büro değişikliği Sayın Başsavcım ile karşılıklı olarak birlikte aldığımız bir karardır. Cumhuriyet Gazetesi’nin iddia ettiği gibi bir görevden el çektirme durumu asla yoktur. Bu tür uygulamalar zaman zaman rutin şekilde yapılır. Sonuçta burada birden fazla Başsavcı Vekili var… Ankara’da iş yoğunluğu çok olduğu için farklı görevlendirmeler Başsavcımızın takdirindedir.

Daha önceden de Whatsapp gruplarından çıkmamın nedeni hem telefon cihazımı değiştirmem, hem de büro değişikliğinden dolayı terör gruplarından çıkmamdır… Bu yüzden de bana bağlanan ilgili bürolar için de yeni Whatsapp grupları oluşturulmuştur. Gazete de İddia edildiği gibi bir durum asla yaşanmamıştır.

Bu tür değerlendirmeler doğrudan öncelikle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının tüzel kişiliği ve başta Sayın Başsavcımız Yüksel Kocaman’ı hedef almaktadır. Haberler kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.

Ankara Başsavcılığı’nın terörle mücadele ile ilgili yaptığı etkin çalışmalar ortadadır. Fetullahçı Terör Örgütü ile mücadele Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kesintisiz şekilde devam edecektir.

Başsavcılığımızdaki görevi devrettiğim arkadaşlarımız canla başla görevi devam ettireceğinden hiç şüphem yoktur ki zaten her zaman birlikteyiz. Bu tür mesnetsiz sosyal medya ve bazı gazetelerde yer alan bu tür haberler doğrudan terörle mücadele azmimizi kırmaya yönelik haberlerdir.

Başsavcımız Yüksel Kocaman ile birlikte yoğun şekilde yargı çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz. Yargı camiası bu tür iddialara kesinlikle inanmasın, görevimizin başındayız.”

Bilindiği gibi Alican Uludağ’ın daha önce de yargı camiası ile ilgili çok sayıda haberi yalanlanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde de bir gazetecinin ByLock sebebiyle gözaltına alınması olayı ardından T24 haber sitesinde ‘Bylock soruşturması krize dönüştü, başsavcı vekili süresiz izne ayrıldı’ başlıklı bir haber yayınlanmıştı. Haberde, Ankara’da gerçekleştirilen ve bir gazetecinin gözaltına alınmasıyla sonuçlanan Bylock soruşturmasının krize dönüştüğü iddia edilmişti. Ankara Adliyesi’nde Anayasal Suçlarla Mücadele Bürosu’ndan sorumlu Başsavcı Vekili Ender Coşkun’ün söz konusu soruşturma sebebiyle 3 Şubat itibarıyla izine ayrıldığı, görevi gereği üyesi olduğu iki ayrı Whatsapp grubundan da çıktığı ileri sürülmüştü. Ender Coşkun konuyla ilgili açıklamalarda bulunmuş, haberi yalanlamıştı.

COŞKUN ŞU SATIRLARA YER VERMİŞTİ – HABER İÇİN TIKLAYIN

Yüksel Kocaman

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman

Cumhuriyet Muhabiri Alican Uludağ geçtiğimiz aylarda Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ı hedef almış, ‘İktidarın savcıları – Başsavcıların AKP aşkı’ başlıklı bir haber kaleme almıştı.

Haberde, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman’ın kendi memleketine gitmesinin ardından kameralara yansıyan bir fotoğraf üzerinden algıya başlayan Uludağ “Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, ziyaret ettiği memleketi Zonguldak’ta AKP milletvekilleri, belediye başkanı, il ve ilçe başkanlarıyla buluştu. Görüşmeye, Zonguldak Başsavcısı Hüsnü Hakan Yağız da katıldı” demişti.

“Kocaman, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bir dönem yattığı Pınarhisar Kapalı Cezaevi’nden sorumlu savcı olmasıyla tanınıyordu” diyerek amacının ne olduğunu adeta bu cümleyle belli eden Uludağ, Ankara Başsavcılığı’nın en üst mertebesinde bulunan Başsavcı Yüksel Kocaman’ı hedef almıştı.

Uludağ’ın haberinde Yüksel Kocaman’ın vekilini hedef alması şaşırtmadı.

O HABER İÇİN TIKLAYIN