SON TV

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’nde tören düzenlendi

Yeni adli yıl açılışı vesilesiyle Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’nde (BAM) tören düzenlendi. Törenin açılış konuşmasını yapan Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, “İstinaf sistemi Türkiye’de yapılan yargı reformlarının ana omurgasını oluşturmaktadır. Bundan sonra da İstinaf sisteminin daha güçlü bir şekilde yoluna devam etmesi için Yargıtay olarak her türlü desteği vermeye devam edeceğiz” dedi.

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’nde tören düzenlendi

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’nde 2023-2024 adli yıl açılışı vesilesiyle tören düzenlendi. Törene; Adalet Bakan Yardımcıları Akın Gürlek ve Hasan Yılmaz, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Yargıtay Başsavcısı Bekir Şahin, Yargıtay Genel Sekreteri Fevzi Yıldırım, Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanvekili ve İkinci Daire Başkanı Mehmet Akif Ekinci, Birinci Daire Başkanı Halil Koç, Ankara BAM Başkanı Ramazan Aksan, Ankara BAM Başsavcısı Hüseyin Çınar, hakim ve Cumhuriyet savcıları ile personel katıldı.

Törende konuşma yapan Ankara BAM Başkanı Ramazan Aksan, yeni adli yılın tüm yargı camiasına hayırlı olmasını ve adil kararlar verilmesi temennisinde bulundu.

Ankara BAM Başsavcısı Hüseyin Çınar ise yaptığı açılış konuşmasında, 2023-2024 adli yılının herkese hayırlı ve güzel olmasını diledi.

Törende son olarak Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca konuşma yaptı. Akarca, tarafsız, bağımsız bir yargının teminatı olan yargı mensuplarını yeni adli yılda da çok büyük ve ciddi iş yükünün beklediğini kaydetti.

Millet adına karar veren yargı organlarının üzerlerine düşen görevleri her zaman olduğu gibi layıkıyla yerine getirmeye devam edeceğini belirten Akarca, “İstinaf Mahkemelerinin kuruluşundan bu yana 8 yıl geçti. Bu süreç içerisinde BAM’ın başarılı çalışmalara imza attıklarını gördük. İstinaf sistemi Türkiye’de yapılan yargı reformlarının ana omurgasını oluşturmaktadır. Bundan sonra da İstinaf sisteminin daha güçlü bir şekilde yoluna devam etmesi için Yargıtay olarak her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. İlk derece mahkemesi hakim ve savcıları, BAM ve yüksek yargı da görev yapan meslektaşlarım hep birlikte daha çok çalışarak daha çabuk kararlar vermek için elimizden gelen gayreti göstermemiz gerekiyor” ifadelerine yer verdi.