SON TV

Annesini korurken babasını öldüren 16 yaşındaki genç, ilk duruşmada tahliye edildi

İstanbul Sultangazi’de annesine şiddet uygulayan ve bıçakla saldıran babasını, annesini korumak için öldüren 16 yaşındaki genç, ilk celsede tahliye edildi.

Annesini korurken babasını öldüren 16 yaşındaki genç, ilk duruşmada tahliye edildi

İstanbul Sultangazi’de 10 Ekim 2019’da annesine şiddet uygulayan ve bıçakla saldıran babasını, öldüren 16 yaşındaki gencin, ilk celsede tahliye edilmesine karar verildi.

Duruşmada savunması dinlenen 16 yaşındaki İbrahim D, annesine şiddet uyguladıktan sonra boğazını sıkarak bıçakla dilini kesmeye çalışan babasını bıçakla öldürmekten 18 yıla kadar hapisle cezalandırılması talebiyle yargılandığı davanın ilk celsesinde tahliye edildi.

Posta’nın haberine göre;, İbrahim D. savunmasında olayı şöyle anlattı:

Babasıyla aynı iş yerinde çalıştığını o gün de babasıyla birlikten işten eve gittiklerini belirterek basının daha sonra işim var diyerek evden çıktığını söyledi. Anne Saniye D ile birlikte kardeşini hastaneye götürmek üzere çıktıklarını, ancak yolda gördükleri baba Yusuf D’nn yoldan çevirerek eve döndükleri aktardı.

Eve geldiklerinde babasının çok sinirli olduğunu ve annesiyle tartışmaya başladığını anlatan İbrahim D, Yusuf D’nin Saniye D’nin kafasına yumruk atması üzerine annesinin ağlamaya başladığını ifade etti.

“AĞLARSAN DİLİNİ KESERİM”

Annesinin ağlamasıyla babasının daha çok sinirlendiğini ve vurmayı sürdürdüğünü, bu sırada da kardeşlerinin de ağlamaya başladığını dile getiren İbrahim D, Yusuf D’nin Saniye D’nin boğazından tutarak kaldırıp yere fırlattığını kaydetti. Saniye D’nin bayılmış gibi olduğunu belirten İbrahim D, baba Yusuf D’nin cebinden çıkardığı bıçakla Saniye D’ye “Ağlarsan dilini keserim” dediğini, bu esnada anne Saniye D’nin bıçağı tutmaya çalışırken elini kestiğini savunmasına ekledi.

Babasını sakinleştirmeye çalıştığını belirten İbrahim D. savunmasını şöyle sürdürdü: “Babam ‘seni de öldürürüm kardeşlerini de öldürürüm sen karışma’ dedi. Ben geri çekildim ama babam bu kez annemi boğmaya çalıştı. Annemin yüzü kıpkırmızı oldu. Nefes alamadığını görünce dayanamadım ve babamın koltuğun üzerine bıraktığı bıçağı alarak 2 kez sapladım. Babam annemi bıraktı. Daha sonra çok korktum ve ağabeyimi aradım. Ağabeyim bana polisi arayacağını ve korkmamam gerektiğini söyledi. Babam evde devamlı annemle kavga ederdi. Beni, kardeşlerimi ve annemi devamlı döverdi.”

Duruşmada maktulün diğer oğlu Muhammed D. de tanık olarak dinlendi. Muhammed D. babasının kendilerine sürekli şiddet uyguladığını ifade ederek, “Ben küçükken de kolumu kırmıştı. Annemi döverek dişini kırmıştı, ayağına cam fırlatıp kesmişti.” dedi.

“9 YIL ÖNCE DARP NEDENİYLE BEBEĞİM DÜŞMÜŞTÜ”

Tanık olarak dinlenen anne Saniye D. ise, “Eşimin bana uyguladığı şiddet giderek arttı. Bir defasında kolumu kırdı, beni çocuklarımla tehdit ettiği için onun kırdığını söyleyemedim. Devamlı çocukları da beni de dövüyordu. Olay günü de önce darp etti ardından bıçağı elindeyken dilimi ağzımın içinden çıkarmaya çalışarak ‘senin dilini keseceğim’ dedi. Bıçağı ağzıma yaklaştırdı, ben de kendimi korumak için elimle ağzımı kapattım, elimi kesti. Ben olay anını görmedim kendimden geçmiştim. Eşim 9 yıl önce ben hamileyken yine beni darp etmişti ve bebeğim düşmüştü.” şeklinde konuştu.

“MEŞRU MÜDAFAA GERÇEKLEŞMİŞTİR”

Sanık İbrahim D.’nin avukatı Burak Temizer olayın meşru müdafaa olduğunu savunarak;“Müvekkilim maktulü 2 kez bıçaklayıp bırakmıştır. Fırsatı olduğu halde eylemine devam etmemiştir. Kendisi maktulden cüsse olarak küçüktür ancak bıçak ile böyle bir saldırıyı durdurabilecek durumdadır. Dolayısıyla meşru savunma biçimi ölçülüdür. Müvekkilimin temiz geçmişi ve meşru müdafaa göz önünde bulundurularak önce tahliyesine, mahkeme aksi kanaatte ise adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının karar verilmesini talep ederim.” dedi.

İLK CELSEDE TAHLİYE

Avukat savunmasının akabinde ara kararını açıklayan mahkeme; mevcut delil durumunu, tanık beyanlarını ve tutuklulukta geçirilen süreyi göz önünde bulundurarak İbrahim D.’nin tahliyesine hükmetti. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.