SON TV

Apple piyasa değerini 2 trilyon dolar yaptı

Yılbaşından beri hisselerinin artış gösterdiği ABD merkezli teknoloji şirketi Apple'ın piyasa değeri 2 trilyon dolar oldu. Böylece Apple, piyasa değeri 2 trilyona ulaşan ilk Amerikan şirketi oldu.

Apple piyasa değerini 2 trilyon dolar yaptı

Apple geçen ay 1,8 trilyonluk rekor bir piyasa değerine ulaşmasının ardından bu ay tekrar rekor tazeledi. Geçtiğimiz ay Suudi Arabistanlı petrol şirketi Aramco’yu geçerek dünyanın en değerli şirketi olan Apple, ABD’nin de 2 trilyon dolara ulaşan ilk şirketi oldu.

Yılbaşından beri hisseleri yüzde 60 civarında değer kazanan Apple’ın hisse fiyatı, geçtiğimiz çarşamba günü itibarıyla yüzde 1,2 artarak 467,97 dolara yükselirken şirket değeri de 2 trilyon doları aştı.

DEĞERİNİ 2 YILDA İKİYE KATLADI

Apple’ın, ilk kez 2 Ağustos 2018’de 1 trilyon dolara ulaşan piyasa değeri, 2 yılda ikiye katlandı. 2020 yılını Nisan ve Haziran dönemi bilançosunda 3. çeyrek olarak kabul edilen Apple’ın geliri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artarak 59.7 milyar dolara ulaştı.

Apple’ın akıllı telefon ve tablet satışlarında da aynı dönem itibarıyla artış görülmüştü. iPhone satışları yüzde 1,7 artarak 26.4 milyar dolara, iPad satışları yüzde 31 artarak 6.6 milyar dolara ve Mac satışları ise yüzde 21,6 artışla 7,1 milyar dolara yükselmişti.

An itibarıyla Apple hisse senedi fiyatı 469,25 dolarken Investing’e göre toplam piyasa değeri 2 trilyon.

Apple piyasa değerini 2 trilyon dolar yaptı

Apple’ın anlık piyasa bilgilerine baktığımızda ise şu anki hisse fiyatının 462.83 dolar ve toplam değerinin 1.98 trilyon dolar olduğunu görüyoruz.