SON TV

Arap ülkesinden YPG’ye askeri destek

VOA'nın Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne dayandırdığı haberine göre, Bir Arap ülkesi Deyrizor'daki YPG güçlerine destek gönderdi. Körfez ülkesinin gönderdiği büyük bir askeri konvoyun Deyrizor yakınlarında konuşlandığı bildirildi

Arap ülkesinden YPG’ye askeri destek

Amerikan merkezli VOA’ya açıklamalarda bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdulrahman, Körfez ülkesi olduğu tahmin edilen bir Arap ülkesinin Deyrizor’daki çatışmalarda terör örgütü YPG’yi desteklemesi için geniş bir askeri konvoy gönderdiğini söyledi.

Suriye’de ABD’nin desteğiyle hareket eden terör örgütü YPG ile bir diğer terör örgütü DEAŞ ülkenin doğusunda yer alan petrol bölgesi Deyrizor’da çatışmaya devam ediyor.

VOA’nın Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne dayandırdığı haberine göre, Deyrizor’daki YPG güçlerine bir Arap ülkesinden de destek geldi. Bir Arap ülkesinin gönderdiği büyük bir askeri konvoyun Deyrizor yakınlarında konuşlandığı belirtildi.

Gözlemevi’nin direktörü Rami Abdulrahman VOA’ya yaptığı açıklamada, “Sahadaki kaynaklarımız, DEAŞ’ın hala küçük oranda da olsa varlığını koruduğu Fırat Nehri’nin doğu kıyısında bir askeri konvoy bulunduğunu belirtti” dedi.

“YÜKSEK İHTİMALLE KÖRFEZ ÜLKESİ”

Konvoyun hangi ülkeye ait olduğunu doğrulatamadıklarını belirten Abdulrahman, “Yüksek ihtimalle bir Körfez ülkesinden” ifadelerini kullandı.

Bölgede, Pentagon’un açıkladığı rakamlara göre hali hazırda 2000 Amerikan askeri de bulunuyor. ABD’nin yanı sıra Körfez ülkeleri Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, İran’ın Suriye’deki varlığına karşı çıkıyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, ABD’nin Türkiye-Suriye sınırına gözlem noktaları kuracağını söylemişti.

ETİKETLER: