SON TV

Askeri hakimlerin başvurusuna HSK’dan ret

Hakimler ve Savcılar Kurulu İkinci Dairesi, 21 askeri hakimin adli ve idari yargıya geçmesine yönelik yaptığı başvuruyu reddetti.

Askeri hakimlerin başvurusuna HSK’dan ret

Askeri hakimlikten adli ve idari yargıya geçmek isteyen 21 hakim Hakimler ve Savcılar Kurulu’na başvuruda bulundu. HSK 2. Dairesi, başvuruyu yapan hakimlerin durumlarına görüşmek üzere geçtiğimiz günlerde toplandı. Toplantıda, 21 hakimin başvurusu reddedildi. Bunun üzerine söz konusu hakimlerden 11’i yeniden inceleme talebi için tekrar Hakimler ve Savcılar Kurulu’na başvuruda bulundu. Yeniden inceleme talebinde bulunan hakimlerin yaptığı başvurunun HSK İkinci Daire üyelerinin yapacağı toplantıda değerlendirileceği ve karara bağlanacağı öğrenildi.

ANKARA BAŞSAVCI VEKİLLİĞİ İSTEDİĞİ KONUŞULUYOR
SONTV’nin edindiği bilgiye göre; başvuruda bulunan askeri hakimlerin arasında Hakim Albay Mehmet Yüzbaşıoğlu’nun da bulunduğu öğrenildi. Yüzbaşıoğlu’nun Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekilliği için yoğun temaslar kurup, kulis faaliyetler yürüttüğü konuşuluyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Hukuk Biriminde görev yapan Yüzbaşıoğlu’nun Ankara Cumhuriyet Başsavcı vekilliği görevini istemesi yargı çevresince yadırgandı.