SON TV

‘Aslında kanser değiller’ diyen Yavuz Dizdar’a meslektaşlarından tepki

Yazdığı kitap nedeniyle hakkında inceleme başlatılan Onkoloji Uzmanı Yavuz Dizdar'a, meslektaşlarından da kınama geldi.

‘Aslında kanser değiller’ diyen Yavuz Dizdar’a meslektaşlarından tepki

Onkoloji Uzmanı Yrd. Dç. Dr. Yavuz Dizdar, kaleme aldığı ‘Vicdan Hayat Kurtarır’ kitabı nedeniyle meslek örgütlerinin hedefinde.

Ntv’nin haberine göre; İstanbul Tabip Odası’nın hakkında inceleme başlattığı Dizdar’a, Türk Radyasyon Onkoloji Derneği’nden kınama geldi.

Dernek Dizdar’ı, hastalarının doğru tedavi alamamasına, hekim hasta ilişki güveninin bozulmasına, meslektaşlarının itibarsızlaştırılmasına neden olmakla suçladı.

Dizdar ‘Vicdan Hayat Kurtarır’ kitabında, kanser tarama programlarında hastalık tanısı konulan vakaların büyük kısmının aslında kanser olmadığını ileri sürmüştü.

Kanser teşhislerinin büyük bir kısmının kanser olmadığını söyleyen Onkoloji Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar, “Bir şeye kanser diyebilmemiz için sonuçta bu tablonun hastada bir belirti vermesi lazım. Eğer siz belirti bulmadan sadece tarama niyetiyle bir şey saptayıp da, buna “patolojik olarak kanser” derseniz, bu her zaman kanser olmayabilir. Sonuçta bir hücre farklılaşması söz konusudur. Bunun sonrasında neye dönüşeceğini de bilmeniz mümkün değildir. Çünkü bunun için ayrı bir klinik çalışma yapmak gerekiyor. Elimizdeki Teknolojik olanakları çok fazla arttı. Çok fazla artan ve çok fazla detaylanan, çok daha hassas Çözünürlüğü yüksek sistemleri kullanmaya başlayınca, eskiden göremediğimiz şeyleri görebilir hale geldik. Tarama programlarına mesafeli yaklaşın dememin sebebi de bu. Yapılması gereken şey çok basit ama kanserin olumsuz algısı yüzünden yapılamamış. Saptadığımız kişiyi bir süre takip edip doğal seyrin nasıl olduğuna bakmamız lazım” dedi.

“ŞİKAYETİNİZ YOKSA ORANIZI BURANIZI KURCALATMAYIN”

Bu durumda vatandaşın hiçbir şikâyeti yokken orasını burasını kurcalatmamasını ifade eden Dizdar, “Eğer şikâyeti varsa elbette sağlık sistemine gitmeli. Ama gittiğiniz şikâyetle doktorun bulduğu şey birbiriyle uymuyorsa, yani sizi ayağınız ağrıyor diye gidiyorsunuz ama tiroitte bir şey çıkıyor; safra kesenizde taş bulunuyor o zaman oturun bir kere daha düşünün. En çok da tiroitte oluyor bu tür durumlar. Çevrenizdekilerin tiroidini tarasanız yüzde onunda kanser hücresi bulursunuz. Büyük bir bölümünde de dokunulmazsa öylece duruyor. Bu şekilde gereksiz teşhis ve tedavilerle sistem köpürüp şişiyor. Sistem hasta pompalamak üzere kurulmuş. Hekim de bu durumda fazla bir şey yapamıyor. Yeterli zamanı ayıramayınca, üzerinde fazla düşünmeden görüntülemeye gönderiyor. Özel sağlık sistemleri zaten bunu gerektiriyor” ifadelerini kullandı.

 

0/5 (0 Reviews)
ETİKETLER: