SON TV

Ayasofya Cami’nde namaz nasıl kılınacak?

Ayasofya Cami'nde yeni soru: Ayasofya'da nasıl namaz kılınacak? Restoratörlerin önerileri, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından inceleniyor. Son kararı salı günü Cumhurbaşkanı verecek.

Ayasofya Cami’nde namaz nasıl kılınacak?

Danıştay 10. Dairesi’nin müze statüsünden çıkardığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyanet’e devredilerek ibadete açılması kararı verdiği Ayasofya’da yeni gündem nasıl namaz kılınacağı…

AYASOFYA’DA NASIL NAMAZ KILINACAK

Ayasofya’da Bizans döneminden kalma freskler ve mozaiklerde bulunan insan siluetleri önünde ve ayakkabıyla gezinilen zeminde namaz kılmanın caiz olmaması sebebiyle “Ayasofya’da nasıl namaz kılınacak” sorusu sorulmaya başlandı.

Hürriyet’in haberine göre, Ayasofya’nın restorasyon çalışmalarını yapan arkeologlar, Cumhurbaşkanlığı’na bazı önerilerin bulunduğu bir çalışma sundu.

Cumhurbaşkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığından bu öneriler doğrultusunda hazırlık yapılmasını istedi. Kültür Bakanlığı yetkilileri ve Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri bir araya gelerek önerileri değerlendirdi.

MOZAİK VE FRESKLER IŞIKLA PERDELENECEK

İlk namazın 24 Temmuz Cuma günü kılınacağı Ayasofya Cami’nde namaz kılınacak olan bölümlerin zeminine ışık sistemi yapılacak. Zeminden kubbede yer alan mozaik ve freskler, ışıkla karartılacak. Mozaik ve fresklerin ibadet sırasında perde mekanizması kurularak kapatılması önerisine ise sıcak bakılmıyor. Tarihi yapıda olumsuz bir durum yaşanmaması için oldukça hassas davranılacağı ifade ediliyor.

İslam alemiyle birlikte dünya tarih mirası kimliğine de sahip olan Ayasofya’da turist ziyareti de devam edecek. Artması beklenen turistik ziyaretlerin ibadeti engellememesi ve turistlerin rahat dolaşabilmesi için koridor şeklinde bir gezi güzergahı belirlenmesi de gündemde. Bu kapsamda Ayasofya Cami’nin tüm zemini yerine yalnızca ibadet edilecek kısma halı serileceği düşünülüyor. Böylelikle turistlerin halıya basmasının da önüne geçilecek.

SALI GÜNÜ CUMHURBAŞKANI’NA SUNULACAK

Bakanlık ve Diyanet’in oluşturacağı plan, salı günü gerçekleşecek olan Bakanlar Kurulunda Cumhurbaşkanı’na sunulacak.

Öte yandan Ayasofya Müzesi Twitter hesabı kapatıldı ve müze.gov.tr’deki Ayasofya Müzesi ismi Ayasofya-i Kebir Cami (Büyük Ayasofya Cami) olarak değiştirildi.