SON TV

AYM’de seçim heyecanı… Çok özel bilgiler SONTV’de

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın görev süresi 25 Ocak’ta sona eriyor. Yeni Anayasa Mahkemesi Başkanının kim olacağı yargı kulislerinde merak edilirken SONTV Başkanlık seçimine ilişkin son dakika bilgilere ulaştı.

AYM’de seçim heyecanı… Çok özel bilgiler SONTV’de

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın görev süresi 25 Ocak 2023’te sona eriyor. Yargı kulislerinde yeni Anayasa Mahkemesi Başkanının kim olacağı merak konusu oldu. SONTV’nin edindiği bilgiye göre; şuana kadar Başkanlık için bir aday belirlenmediği öğrenilirken, 15 üyenin her birinin aday olmasının önünde hiçbir engel olmadığı belirtildi.
ARSLAN’IN GÖREV SÜRESİNİN SONA ERMESİNE 1 YIL 2 AY KALDI
Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’a göre, mevcut başkanın görev süresinin sona ermesinden önceki 2 ay içinde seçimin sonuçlandırılması gerekiyor. Başkan, Genel Kurul tarafından üyeler arasından gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğuyla 4 yıl için seçiliyor. Görev süresi biten başkanlar yeniden aday olabiliyor. Dolayısıyla Zühtü Arslan’ın yeniden aday olmasının da önünde herhangi bir engel bulunmazken, görev süresinin sona ermesine ise 1 yıl 2 ay kaldığı öğrenildi.

15 OCAK KRİTİK TARİH

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı için 25 Kasım’da sürecin başlayacağı, Arslan’ın uygun gördüğü bir tarihte seçim için Anayasa Mahkemesi üyelerini toplantıya çağıracağı öğrenildi. Bu tarihin ise 15 Ocak 2023 olacağı yargı kulislerinde konuşulanlar arasında.

ARSLAN YENİDEN ADAY OLMAYACAK

Diğer yandan AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın görev süresinin sona ermesine 1 yıl 2 ay kaldığı, yeniden aday olmayacağı kulislerde konuşulurken, üyeler Muammer Topal’ın görev süresinin sona ermesine yaklaşık 2 yıl, Muhammed Emin Kuz’un ise yaklaşık 3 yıl olması dolayısıyla Başkanlık için aday olmalarının beklenmediği öğrenildi.