SON TV

AYM’de seçim startı

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın görev süresi 13 Şubat 2023’te sona eriyor. Yeni Anayasa Mahkemesi Başkanının kim olacağı yargı kulislerinde merak edilirken SONTV Başkanlık seçimine ilişkin son dakika bilgilere ulaştı.

AYM’de seçim startı

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın görev süresi 13 Şubat 2023’te sona eriyor. Yargı kulislerinde yeni Anayasa Mahkemesi Başkanının kim olacağı merak konusu oldu. SONTV’nin edindiği bilgiye göre; şuana kadar Başkanlık için bir aday belirlenmediği öğrenilirken, 15 üyenin her birinin aday olmasının önünde hiçbir engel olmadığı belirtildi.

ARSLAN’IN GÖREV SÜRESİNİN SONA ERMESİNE 12 AY KALDI

Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’a göre, mevcut başkanın görev süresinin sona ermesinden önceki 2 ay içinde seçimin sonuçlandırılması gerekiyor.

Başkan, Genel Kurul tarafından üyeler arasından gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğuyla 4 yıl için seçiliyor. Görev süresi biten başkanlar yeniden aday olabiliyor.

Dolayısıyla Zühtü Arslan’ın yeniden aday olmasının da önünde herhangi bir engel bulunmuyor. Arslan’ın görev süresinin sona ermesine yaklaşık 14 ay kalırken, Arslan’ın görev süresinin bitimine kadar başkanlığa devam etmek istediği de kulislere yansıyan bilgiler arasında.

GÖREVİNE DEVAM EDERSE ADAY OLMASI BEKLENMİYOR
Ancak mevcut başkan Arslan’ın görev süresinin bitimine kadar başkan olması durumunda Anayasa Mahkemesi üyelerinden Rıdvan Güleç’in başkanlığa aday olması beklenmiyor.

Şöyle ki; Güleç 13 Mart 2015 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu kararı sonrasında Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilerek 17 Mart 2015 tarihinde göreve başladı.

Arslan’ın bir yıl daha göreve devam etmesi durumunda Güleç’in 3 yıl görev süresi kalacağı için başkanlığa aday olmayacağı kulislerde konuşulanlar arasında. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi üyelerinden bazılarının Arslan’ın göreve devam etmemesini istedikleri iddiaları kulislerde yer alıyor.

3 ŞUBAT KRİTİK TARİH
Anayasa Mahkemesi başkanının görev süresinin dolmasına 2 ay kaldığı için Yüksek Mahkemede seçim süreci yasa gereği geçtiğimiz günlerde resmen başladı.

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı Arslan’ın uygun gördüğü bir tarihte seçim için Anayasa Mahkemesi üyelerini toplantıya çağıracağı öğrenildi. Bu tarihin ise 3 Şubat 2023 olarak belirleneceği yargı kulislerinde konuşulanlar arasında. Arslan’ın belirlenen gün ve saatte üyeleri toplantıya çağırmasının ardından Genel Kurul başkanlık seçimi gündemiyle toplanacak. Üyelerin başkanlığa aday olup olmayacakları ise burada netleşecek. Üyeler arasında gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğunu alan aday başkan seçilecek.


BAŞKAN VE BU ÜYELERİN ADAY OLMASI BEKLENMİYOR
Diğer yandan AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın görev süresinin sona ermesine yaklaşık 12 ay, üyeler Muammer Topal’ın görev süresinin sona ermesine yaklaşık 13 ay, Muhammed Emin Kuz’un ise yaklaşık 2 yıl 3 ay kalması nedeniyle Başkanlık için aday olmalarının beklenmediği öğrenildi.


İŞTE AYM BAŞKANLIĞI İÇİN KULİSLERDE KONUŞULAN O İSİMLER


Anayasa Mahkemesi Başkanlığı için üyeler Rıdvan Güleç, Basri Bağcı, Engin Yıldırım, Recai Akyel, Yusuf Şevki Hakyemez, Yıldız Seferinoğlu ve Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Hasan Tahsin Gökcan’in AYM Başkanlığı’na aday olabilecekleri kulislerde konuşulanlar arasında yer alıyor.

Üyeler İrfan Fidan, Kenan Yaşar ve Muhterem İnce’nin ise Anayasa Mahkemesi üyeliğine yeni seçildikleri için aday olmayacakları ifade ediliyor.