SON TV

Bakan Abdulhamit Gül’den suç-yaptırım açıklaması!

İstanbul Eğitim Merkezi'nde Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer'in 102. yaş günü dolayısıyla bir panelde konuşan Abdulhamit Gül, 'Suç ve yaptırım dengesini adalet duygusunu tatmin edecek şekilde gözden geçirmeye kararlıyız' dedi.

Bakan Abdulhamit Gül’den suç-yaptırım açıklaması!

İstanbul Eğitim Merkezi’nde Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer’in 102. yaş günü dolayısıyla bir panel düzenlendi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün katılımıyla gerçekleştirilen panelde Bakan Gül önemli açıklamalarda bulundu.

SUÇ VE YAPTIRIM İLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Gül, suç ve yaptırım dengesini, toplumun adalet duygusunu tatmin edecek şekilde yeniden gözden geçirmeye kararlı olduklarını aktararak, “Geçmiş düzenlemelerle standartlarını yükselttiğimiz ve bireyselleştirdiğimiz infaz sistemimiz, hükümlünün ıslahını, yeniden sosyalleşerek toplum hayatına uyum sağlamasını amaçlamaktadır. Yargı Reformu Stratejisi’ndeki yeniliklerle birlikte infaz usullerini geliştirmeyi, bu arada güncel teknolojileri de sisteme entegre etmeyi amaçlıyoruz. Bu kapsamda şiddet içermeyen bazı suçlardan hükümlü olan yaşlı, hamile ve çocukların cezalarını, elektronik izleme merkezi aracılığıyla evde çekmesi alternatifi üzerinde duruyoruz. Hükümlü ve tutukluların yakınları ile görüntülü görüşmesi, elektronik dilekçe gibi yeni uygulama modelleri de çalışma gündemimizde yer almaktadır” değerlendirmesini yaptı.

Kurum personelinin sayısal artışı yanında, hizmet içi eğitimlerle niteliklerini de artırmaya devam etiklerini belirten Bakan Gül, “İnfaz personeli eğitim sistemimizi Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleri ile 6 Eylül 2019 tarihinde EPTA’ya, yani Avrupa Cezaevi Eğitim Akademileri Ağı’na üye yaptık. 5 ayrı ilimizde bulunan bu eğitim merkezlerimizin niteliğini arttırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.