SON TV

Bakan Albayrak: Enflasyonda aşağıya trendi güçlü bir şekilde göreceğiz

Hazine ve Maliye bakanı Bakan Berat Albayrak "Gerek üretici ve tüketici enflasyonunda aşağıya trendi güçlü bir şekilde göreceğiz." açıklamasında bulundu

Bakan Albayrak: Enflasyonda aşağıya trendi güçlü bir şekilde göreceğiz

Hazine ve Maliye bakanı Bakan Berat Albayrak “Gerek üretici ve tüketici enflasyonunda aşağıya trendi güçlü bir şekilde göreceğiz.” açıklamasında bulundu. Albayrak, “Bugün devletin kasasında gelir-gider dengesi hiç olmadığı kadar güçlü.” dedi.

Albayrak, 2019 Merkezi Yönetim bütçe görüşmelerine katıldı ve milletvekillerinin sorularını cevapladı.

Albayrak, döviz kurlarının suni olarak yükselmesine ilişkin olarak, “Gerçek değildi, şu an 5 liraya düştü dolar. Bu çelişkilere düşmeden gerçek resmi görerek konuya yaklaşmamız lazım. Türkiye ekonomisinin güçlü yönleri olduğu yanlar olduğu gibi eksik olduğu yanlar da var” ifadelerini kullandı.

Yaşanan sürecin kendilerine tecrübe kazandırdığını belirten Albayrak, “2008 Eylül ayı dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük ekonomik krizi. O günkü reflekslerle bugüne baktığımda o krizden bugün yaşanılanlar çok daha direkt bir saldırıya maruz kalan bir Türkiye Cumhuriyeti ülkesi” şeklinde konuştu.

DEVLETİN GELİR GİDER DENGESİ TARİHİNDE OLMADIĞI KADAR GÜÇLÜ

Ekim ayında açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nın toplumsal psikolojiyi bozmaya yönelik saldırılara karşı tersine döndürecek bir toplumsal eylem planını oluşturduklarını ifade eden Albayrak, “tepkiyi oluşturduk. Kasım ve Aralık ayında aşağıya trendi çok daha güçlü bir şekilde göreceğiz. Bugün devletin bilançosu da, kasası da, gelir gider dengesi de tarihinde olmadığı kadar güçlü. Türkiye satın alma gücüne göre 17’nci değil 13’üncü sırada. Uzun dönemli refleks ve planlamalarımız olacak. Bu yeni dönüşüm kaliteli büyümeyi ortaya koyuyor. İhracatta ve ithalatta iyileşmeler görülecek” diye konuştu.

SOĞAN FİYATLARI

Soğan fiyatlarıyla ilgili soruya Albayrak, “Eğer soğan 2,5 liradan satılıyorsa bugün yarın 5 liraya çıkıyorsa birileri bunu halkın ekmeğiyle oynamak için yapıyorsa, devlet olarak biz özellikle insicamın bozulmaması için devlet gereğini yapacak” dedi.

Vergilerle ilgili olarak Abayrak, “Türkiye’de bu yeni dönemde önceliklerinden bir tanesi mali mevzuatın yeni kurulan komiteyle birlikte çok daha detaylı çok daha paydaşlarla etkin verimli çok daha genel anlamda yayılmış dolaylı vergilerin azaltıldığı, dolaysız vergilerin arttırıldığı bir çalışmanın yapılması bir elzemdir” dedi.