SON TV

Bakan Albayrak, tüketici güven endeksini açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıklamasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak değerlendirmede bulundu.

Bakan Albayrak, tüketici güven endeksini açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı.

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (tcmb) işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarının hesaplanmasıyla ortaya çıkan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi açıklandı.

Buna göre; eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 3,2 oranında arttı; ağustos ayında 79,4 olan endeks, eylül ayında 82,0 oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tüketici güven endeksi hakkında açıklamada bulundu. Üçüncü çeyrek için güçlü bir yükseliş mesajı olduğunu belirten Bakan Albayrak, içinde bulunduğumuz yılın tahminlerden daha iyi bir noktada tamamlanacağını kaydetti.

Güncelleme öncesine göre hesaplanan tüketici güven endeksi de, eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 3,7 oranında arttı; ağustos ayında 59,6 olan endeks, eylül ayında 61,8 ise oldu.

HANENİN MADDİ DURUMU ENDEKSİ 71,8 OLDU

Geçen 1 yıllık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi ağustos ayında 67,9 iken, eylül ayında yüzde 5,8 oranında artarak 71,8 oldu.

HANENİN MADDİ DURUM BEKLENTİSİ ENDEKSİ 79,1 OLDU

Gelecek 1 yıllık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi ağustos ayında 77,8 iken, eylül ayında yüzde 1,7 oranında artarak 79,1 oldu.

GENEL EKONOMİK DURUM BEKLENTİSİ ENDEKSİ 83,3 OLDU

Gelecek 1 yıllık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi ağustos ayında 79,5 iken, eylül ayında yüzde 4,8 oranında artarak 83,3 oldu.

DAYANIKLI TÜKETİM MALLARINA HARCAMA YAPMA DÜŞÜNCESİ ENDEKSİ 93,8 OLDU

Geçen 1 yıllık döneme göre gelecek 1 yıllık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi ağustos ayında 92,6 iken, eylül ayında yüzde 1,3 oranında artarak 93,8 oldu.