SON TV

Bakan Albayrak: Yılın ilk 9 ayında 1 milyon konut satışı gerçekleşti

Hazime ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada yılın ilk 9 ayında 1 milyon konut satışının yapıldığını belirtti

Bakan Albayrak: Yılın ilk 9 ayında 1 milyon konut satışı gerçekleşti

Hazime ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada yılın ilk 9 ayında 1 milyon konut satışının yapıldığını kaydetti.

Bakan Berat Albayrak, Twitter hesabında yaptığı açıklamada “GYODER tarafından yapılan çalışma, konut sektörünün ilk 9 ayda yaptığı 1 milyon konut satışı ile 2017 yılındakine yakın bir performans sergilediğini ortaya koyuyor” dedi.

Son dakika: Bakan Albayrak: 9 ayda 1 milyon konut satıldı

Albayrak, satışı yapılan konutlar ile ilgili ayrıntılı bilgileri içeren grafiği de Twitter hesabından paylaştı.

Bakan Albayrak’ın paylaştığı grafiğe göre, bu yılın ilk 9 ayında 256 bin 283 ipotekli konut satıldı. Yine anılan dönemde yabancılara satılan konut sayısı 24 bin 155. Bu sayı geçen yılın aynı döneminde  15 bir 241’di.

KONUT KREDİLERİNDE KAMU BANKALARI ÖNDE

Konut kredilerinde ise, anılan dönemde kamu pankalarının kredi hacmi yüzde 48.2 iken, özel sektörün kredi hacmi ise yüzde 45.1 olarak gerçekleşti.

Anılan dönemde, takipteki konut kredilerinin oranı ise yüzde 0.43 oldu. Geçen yılın aynı döneminde ise bu oran yüzde 0.44 olarak açıklanmıştı.

ETİKETLER: