SON TV

Bakan Berat Albayrak’ın EFT müjdesi vatandaşı sevindirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın EFT müjdesi ardından vatandaş rahat bir nefes aldı. Albayrak'ın EFT açıklamaları ardından vatandaş 1 Mart'ın gelmesini iple çekiyor.

Bakan Berat Albayrak’ın EFT müjdesi vatandaşı sevindirdi

Bankaların bir başka bankaya para transferinde müşterilerinden kestiği EFT ücretleri çok can sıkıcı bir hale gelmişti. Bankalar, ufak meblağlar için bile müşterilerinden ciddi EFT ücretleri talep ediyor, bu durum vatandaşı doğrudan etkileyerek maddi olarak zor duruma sokabiliyordu.

Bu duruma Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dur dedi. Berat Albayrak geçtiğimiz günlerde EFT ücretlerine hem ticari hem de finansal tüketiciler açısından sınır getirdi. Vatandaşa müjdeli haberi veren Bakan Albayrak, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı tweetle şunları söyledi:

“Gittiğimiz her yerde vatandaşlarımız ve iş dünyamız bankaların aldığı ücret ve komisyonlar ile ilgili şikayetlerde bulunuyordu. Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitemizin (FİKKO) gündemine aldığımız konu ile ilgili Merkez Bankası ve BDDK, ücret ve komisyonlara standartlar getirdi. Ticari müşterilerden alınabilecek ücret, masraf ve komisyon sayısı 2 bin 400’den 51’e, finansal tüketicilerde 20’den 16’ya indirildi, önemli sınırlamalar getirildi. Bu sayede vatandaşlarımızın ve özellikle ticari işlem yapanların maliyetlerinde büyük düşüş sağlandı. EFT ücretlerine hem ticari hem de finansal tüketiciler için üst sınır getirildi. 6 ila 850 TL arasında değişen EFT ücretleri 1 ila 100 arasında sınırlandırıldı. Her kalemde ücretler 3’te 1 ila 6’da 1 oranlarında düşürüldü. Komisyon, ücret ve masraflarla ilgili yapılan bu önemli düzenlemelerin vatandaşlarımıza ve iş insanlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Attığımız her adımda vatandaşlarımızın hukukunu korumaya, maliyetlerini düşürmeye öncelik vermeye devam edeceğiz.”

Bakan Albayrak’ın tweeti ardından vatandaş mutluluğunu dile getirdi. Türkiye genelinde herkesin bir derdi haline gelen sorunun çözülmesi üzerine vatandaş rahat bir nefes almış oldu.

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?

EFT ücreti işlem tutarının bin TL’nin altında olması halinde mobil bankacılık uygulamaları ve internet bankacılığı aracılığıyla yapılan işlemler ile düzenli ödemelerde 1 TL, ATM’den yapılan işlemlerde 2 TL, şube ve diğer kanallar ile yapılan işlemlerde ise 5 TL olarak belirlendi.

İşlem tutarı bin TL ile 50 bin TL arasında olan işlemlerde ise bu sınırlar sırasıyla 2 TL, 5 TL ve 10 TL olarak belirlendi.

Havale ücretleri de her iki müşteri grubu için EFT ücretlerinin yarısına düşürüldü.

ETİKETLER: