SON TV

Bakan Bozdağ’dan “Adalet Bakanı Kur’an okuyamaz” eleştirilerine yanıt

Bartın’ın Amasra ilçesinde maden ocağındaki patlamada şehit düşen Berkay Kesim’in mezarı başında Kur’an okuması nedeniyle eleştirilen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Adalet Bakanlığı yapmak da Kur’an okumaya engel değildir. Rabbim bizi de son nefesini verene kadar kınayıcıların kınamasından korkmadan Kur’an okuyanlardan eylesin” dedi.

Bakan Bozdağ’dan “Adalet Bakanı Kur’an okuyamaz” eleştirilerine yanıt

İnfaz Koruma Memuru Muhammet Kesim’in Amasra’daki maden kazasında şehit olan oğlu Berkay Kesim’in mezarı başında Kur’an tilavet etmesi nedeniyle eleştirilen Bakan Bozdağ, sosyal medya hesabından o eleştirilere yanıt verdi. Bakan Bozdağ yaptığı paylaşımda, “Herkes,vicdan,dinî inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir. Kimse,ibadete,dinî âyin ve törenlere katılmaya zorlanamaz;dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz,suçla­namaz.

Adalet Bakanı veya başkaca bir yöneticinin Kur’an okuması ya da okumaması,laiklikle ilişkilendirilemez. Kur’an okumak Adalet Bakanlığı yapmaya,Adalet Bakanlığı yapmak da Kur’an okumaya engel değildir. Şehit madencimizin mezarında Kur’an okumak kınanacak bir amel değildir,en büyük duadır. Asıl kınanacak,Kur’an okuyan Bakan değildir; Bakan’ın Kur’an okumasından rahatsız olandır. Kaldı ki şehit madencimizin mezarında Kur’an okudu diye ayıplanmak,kınanmak ya da suçlanmak her Müslüman için olduğu gibi benim için de şereflerin en büyüğüdür. Rabbim bizi de son nefesini verene kadar kınayıcıların kınamasından korkmadan Kur’an okuyanlardan eylesin” ifadelerine yer verdi.