SON TV

Bakan Tunç’tan halka sokağa inme çağrısı yapan Özgür Özel’e yanıt

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Can Atalay hakkındaki kararı sonrası CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in kararın Meclis'e, anayasaya ve AYM'nin tüzel kişiliğine karşı bir darbe girişimi olduğunu belirterek halkı sokağa davet etmesi ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Tunç, “Meclise yönelik darbe yapıldığı” şeklinde açıklamaların son derece yanlış ve sorumsuzca bir hareket olduğunu belirterek, “Mahkeme kararlarını bahane ederek sokak hareketleri çağrısında bulunmanın kimseye bir yararı yoktur” dedi.

Bakan Tunç’tan halka sokağa inme çağrısı yapan Özgür Özel’e yanıt

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Can Atalay kararı sonrası
partisini olağanüstü topladı. Partisinin TBMM’deki grup salonunda konuşan CHP Genel Başkanı Özel, kararın Meclis’e, anayasaya ve AYM’nin tüzel kişiliğine karşı bir darbe girişimi olduğunu belirterek halkın sokağa inmesi çağrısında bulundu.

Bu açıklamalar üzerine Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan verilen kesinleşmiş mahkumiyet hükmü sonrasında, bu hükümle ilgili olarak verilen Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay kararları üzerinden yapılan değerlendirmelerde “Meclise yönelik darbe yapıldığı” şeklinde açıklamalarda bulunmanın son derece yanlış ve sorumsuzca bir hareket olduğunu kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğunu vurgulayan Bakan Tunç, “Mahkeme kararlarını bahane ederek sokak hareketleri çağrısında bulunmanın kimseye bir yararı yoktur. Hukuk devletinde sorunlar sokakta değil, yine hukuk içinde öngörülen mekanizmalarla çözülür” dedi.

KAYNAK-SABAH