SON TV

Bakan Tunç’tan kararname mesajı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Yaz Kararnamesi ile birlikte deprem bölgesindeki hakim ve savcıların sayısını güçlendireceklerini açıkladı.

Bakan Tunç’tan kararname mesajı

Adalet Bakanı Tunç, Adana’da Yargı ve İş Dünyası Sempozyumu’na katıldı. Bakan Tunç, sempozyumun açılış konuşmasında, Yaz Kararnamesine ilişkin önemli mesaj verdi.

Yargının, deprem bölgesinde özellikle delillerin toplanması anlamında büyük bir çalışma gösterdiğini söyleyen Tunç, “Kardeş adliye projesi çerçevesinde 7 bin 500’e yakın personel ilave deprem bölgesine gönderildi. Şimdi de yaz kararnamesi ile birlikte bölgedeki hakim ve savcı sayımızı güçlendireceğiz” açıklamasında bulundu.

Deprem bölgesinde 131 yeni mahkeme kurduklarını anımsatan Bakan Tunç, “Bunların 2 tanesi adli, 2 tanesi idari yargı istinat mahkemesi. Yargılama öncesi çözüm yöntemleri üzerinde de şu anda yargının iş yükü giderek artmakta. Özellikle depremin yoğun yaşandığı illerde hasar tespitleriyle ilgili idari davalar ve daha sonra tazminata ilişkin davalar yoğunlaşacak. Bu anlamda deprem bölgelerinde yargının iş yükünü alabilecek bir mekanizmanın kurulması noktasında bir çalışmamız söz konusu” dedi.