SON TV

Barbados cumhuriyet ilan etmeye hazırlanıyor

Barbados cumhuriyet ilan etmeye hazırlanıyor

Devlet başkanı olarak İngiltere Kraliçesini kabul eden Barbados, cumhuriyet ilanına hazırlanıyor.

Karayip ülkesi Barbados, 2021 Kasım ayına kadar cumhuriyet ilan etmeyi planlayan Barbados Başbakanı Mia Mottley bir açıklama kaleme aldı. Genel Vali Dame Sandra Mason tarafından okunan açıklamada Mottley, Barbados’un ilk başbakanı olan Errol Barrow’un sömürge toprakları üzerinde oyalanmaya karşı yaptığı uyarı hatırlattı.

Sömürgeci geçmişi tamamen geride bırakmanın zamanının geldiğini söyleyen Mottley, Barbadoslular’ın Barbadoslu bir devlet başkanı istediğini söyledi.

55 YIL SONRA CUMHURİYET İLAN EDECEKLER

Mottley, Barbados’un tam egemenliğe doğru bir sonraki mantıksal adımı atacağını ve bağımsızlığının 55. yılını bir cumhuriyet olarak kutlayacaklarını ifade etti.

İngiltere’den bağımsızlığını 1966 yılında kazanan Barbados’ta anayasal hükümdar ve devlet başkanı İngiltere Kraliçesi olarak devam etmişti.

Anayasayı gözden geçiren komisyon 1998’de ülkenin cumhuriyet statüs almasını önermiş, 2015’te ise dönemin Başbakanı Freundel Stuart, monarşik sistemden cumhuriyetçi bir hükümet modeline kısa bir süre içinde geçilmesi gerektiğini söylemişti.

Birçok Karayip ülkesi, bağımsızlığını ilan etmesinin ardından İngiliz monarşisine bağlılığını sürdürüyor. Barbados’un cumhuriyet ilan etmesi durumunda Trinidad ve Tobago, Dominik ve Guyana’ya katılacak. Jamaika Başbakanı Andrew Holness, bunun Jamaika için de birincil önceliği olduğunu söylemişti.