SON TV

Başkan Erdoğan, Yargıda Birlik Derneği’ni kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yargıda Birlik Platformu heyetini Ankara Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti.

Başkan Erdoğan, Yargıda Birlik Derneği’ni kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Yargıda Birlik Platformu heyetini kabul etti. Kabulde, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de hazır bulundu. Edinilen bilgiye göre, basına kapalı gerçekleştirilen kabul 1,5 saat sürdü.

Adalet Bakanlığı resmi Twitter hesabı üzerinden kabulü duyurdu. Bakanlık, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Adalet Bakanımız Abdulhamit Gül’ün hazır bulunduğu görüşmede Yargıda Birlik Derneği yönetim kurulu üyelerini kabul etti” dedi.

Yargıda Birlik Derneği de kabul ardından açıklama yaptı. Dernek şunları söyledi: “24 Şubat 2020 Pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN, Yargıda Birlik Derneği Yönetim Kurulu üyelerini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etmişlerdir.

Yaklaşık 1.5 saat süren toplantıya Adalet Bakanımız sn. Abdulhamit Gül’ün yanısıra, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı sn. Metin KIRATLI, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Hukuk Politikaları Kurulu Başkan vekili Sn. Mehmet UÇUM, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sn. Ahmet KARAYİĞİT de katılmışlardır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Adalet teşkilatı içerisinde FETÖ terör örgütü başta olmak üzere terör örgütlerinin yol açtığı tahribatın hukuk zemininde önüne geçilmesinde tarihi bir misyon üstlenen Yargıda Birlik Derneği’nin, çoğulcu ve geniş tabanlı bir hareketin başarılı temsilcisi olduğuna özellikle vurgu yaparak, kanun çıkarmanın tek başına yeterli olmadığını, kanunların ancak tarafsız ve bağımsız iyi uygulayıcılar elinde hukuka ve adalete dönüştüğünü ifade etmişlerdir.

Dernek yönetim kurulu üyelerinin tek tek söz aldığı toplantıda yargının tüm sorunları, çözüm önerileri ile birlikte dile getirilmiş, Dernek başkanımız sn. Ali Nevzat AÇIKGÖZ ise; hakim ve Cumhuriyet savcılarına yıpranma hakkının tanınması, havalimanlarında meslek mensuplarının güvenliklerini esas alan ve meslek onurunu zedeleyen uygulamalardan kaçınılması, Adalet Bakanlığının öncülük yaptığı HSK’nın coğrafi teminatın sağlanması ile atamalarda kıdem ve Liyakat ölçülerini esas alan bölge sisteminin yenilenmesine ilişkin çalışmasının desteklenmesi, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz hain darbe girişimleri karşısında duruş gösterip, özveriyle çalışan hakim ve savcılarımızdan arzu etmedikleri tayinlerle karşı karşıya kalanların mağduriyetlerinin öncelikle giderilmesi, yargıda birlik ruhuna uygun görevlendirmeler yapılması, Hakim ve Cumhuriyet savcılarının kamuda çalışan eşlerine hakim ve cumhuriyet savcılarının atanmalarına bağlı olarak doğrudan tayin imkanı tanınması gibi temel başlıklar altında yaptığı kapsamlı sunumdan sonra sunum dosyasını Sn. Cumhurbaşkanımıza takdim etmişlerdir.

Yargıda Birlik Derneği Ailesi olarak hüsn-ü kabullerinden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunarız.”

Bilindiği gibi Yargıda Birlik Derneği, Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarınca gerçekleştirilen 17-25 Aralık 2013 yargı darbe girişimi sonrasında yargıdaki FETÖ’cülere karşı kurulmuştu.