SON TV

Başkan Erdoğan’dan milyonların beklediği müjde geldi!

Milyonlarca kişi Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklayacağı müjdeye kilitlenmiş durumda... Başkan Erdoğan o müjdeyi şu an açıklıyor...

Başkan Erdoğan’dan milyonların beklediği müjde geldi!

Türkiye 2 gündür nefeslerini tuttu, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın müjde açıklamasını bekledi. Kimileri koronavirüs aşısının bulunduğunu iddia etti, kimileri Karadeniz’de 800 milyar metreküp doğal gaz rezervi tespit edildiğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, spekülasyonlara fırsat verilmemesi gerektiğini bildirdi, müjdenin açıklanmasının beklenmesini söyledi. Ve artık beklenen gün geldi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan Cuma namazını kıldıktan sonra Dolmabahçe Sarayı’na geldi. Erdoğan, milyonların merak ve heyecan ile beklediği açıklamasını yapmak üzere kürsüye çıktı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan Kalyon Holding’in Güneş Teknolojileri Fabrikası’nın açılış törenine katılmıştı. Erdoğan, dev tesisin açılışında enerji konularına dair flaş açıklamalar yapmış, Doğu Akdeniz’de kararlı duruşun süreceğini ifade etmişti.

Erdoğan’ın açıklamaları sona erdi derken, büyük bomba patladı. Erdoğan, Cuma günü Türkiye’nin önünü açacak bir müjdeyi paylaşacağını bildirdi.

Başkan Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Aziz Milletim, Enerji ve Tabii Kaynaklar Baknalığı’mızın kıymettli mensupları sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Ülkemiz bakımından tarihi öneme sahip bir müjdeyi paylaşmak için bir aradayız. Enerji kalkınmanın temel unsuru olmanın yanı sıra milli bağımsızlığın temeli içinde çok büyük öneme sahiptir. Ülkelerin koydukları vizyonların hayata geçebilmesi enerji ile mümkündür. Hiçbir çatışma yoktur ki öyle ya da böyle gerisinde enerji yatmasın.

Enerji sahaları için milyonlarca insanın canının hiçe sayıldığı bir düzen kurulmuştur. Suriye’de son yıllarda yaşananları düşünün. Biz mağdur ve mazlumların yanına giderken, birileri doğrudan petrol tesislerine yönelmiştir. Aynısı ile Libya’da da karşılaştık. Biz Libyalı kardeşlerimizin yardımına koşarken, birileri petrol tesislerine koşuvermiştir. Biz insanlığımızı yitirmedik, hep önce kardeşlik, insanlık, dostluk, hak, hukuk ve adalet dedik. İnsanlık bizde, petrol onlarda kalsın dedik. Rabbim, bize görülmemiş büyüklükte bir kapı açtı.

Biz kiralama yöntemleri ile bu işin yürümeyeceğini gördük. Milli kuruluşlar ile çalışmaların yürütülmesini kararlaştırdık. 2017’de yeni baştan belirledik. O dönem Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile sonra gelen Fatih Dönmez kardeşimiz bunu kararlılık ile uyguladılar. Ardı ardına 3 sondaj gemisini ülkemizin envanterine kattık.

Bugün bize bu sevinci yaşatan Fatih ve diğer gemilerimiz ile bu alanda en büyük ülkeler arasında yer aldık. Dünya fiyatlarının bir hayli altında ülkemize kazandırdığımız gemilerle yaptığımız araştırmaların maliyeti de oldukça düşüktür. Yerli ve milli imkanlar ile hareket ettiğimiz için bu başarıya ulaştık.

Şimdi müjdemi paylaşmak istiyorum. Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fatih Sondaj gemimiz 20 Temmuz 2020’de Tuna-1’de başladığı çalışmasında 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetmiş durumda. Kendisini Boğaz’dan uğurladığım günü hatırlıyorum. Hamdolsun neticeye de, keşfe de ulaştık. Fatih sondaj gemimiz ismine yakışır şekilde hepimizi gururlandırdı.

Daha önce Tuna-1 olarak adlandırılan Sakarya arama alanında tüm çalışmalar tamamlandı. Aynı bölgede yeni doğal gaz keşiflerinin muhtemel olduğu görülüyor. Çok daha zengin kaynağın bir parçasıdır.

Yıllaca enerjide maddi ve manevi sıkıntılar çekmiş bir ülke olarak geleceğe daha güvenle bakacağımıza inanıyorum. Şimdi tespit kuyuları açacağız. İnşaat ve yapı işlerine geçeceğiz.

Şimdi hedefi veriyorum, 2023’te milletimizin kullanımına Karadeniz gazını sunmaktır. Fatih ve Yavuz gemilerimiz vasıtası ile Akdeniz ve Karadeniz’de 9 sondaj kuyusu çalışması yaptık. Benzer müjdeyi Akdeniz’den de bekliyoruz. Bakımda olan Kanuni’nin de faaliyete girmesi ile Akdeniz’deki çalışmalara hız vereceğiz.