SON TV

Bayram namazı saat kaçta kılınacak? 2019 Ramazan Bayramı İstanbul, Ankara il il bayram namazı saatleri burada!

11 ayın sultanı sona eriyor, Bayram Namazı saat kaçta kılınacak? Mübarek Ramazan ayının sonuna gelirken içimizde hem Ramazan ayının bitmesinden kaynaklı üzgünlük hem de bayrama kavuşmanın verdiği mutluluk var. Vatandaşlar büyük bir ilgi ve heyecanlar bayram namazı saatleri konusunda araştırmalar yapıyor. Peki İstanbul'da bayram namazı saat kaçta? Ankara, İzmir, Konya, Gaziantep ve il il bayram namazı saatleri...

Bayram namazı saat kaçta kılınacak? 2019 Ramazan Bayramı İstanbul, Ankara il il bayram namazı saatleri burada!

Ramazan Bayramı geşdi çattı’ 2019 Bayram namazı saatleri merak ediliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan 2019 bayram namazı saatleri şimdiden en çok araştırılan konu başlıkları arasında yer alıyor. İstanbul Ankara ve il il bayram namazı saatleri haberimizde. 81 ilin içinde bulunduğu 2019 bayram namazı saatlerini derledik…

Bu bereketli Ramazan ayı sonrasında bizleri bayrama kavuşturan yüce Allah’a sonsuz şükürler olsun, Ramazan ayındaki dikkatimizi, sakinliğimizi hayatımızın her alanına yaymalı ibadetlerimizi yerine getirmeli, salih ameller işlemeliyiz. İstanbul Ankara il il bayram namazı saatleri burada! İstanbul’da bayram namazı saat kaçta? Gaziantep, Konya, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Artvin, Kars, Şırnak, Kilis ve tüm illerimizin bayram namazı saatleri…

İslam alemi bereket ayı olan Ramazan’ı geride bırakıyor. Müslümanlar, 4 Haziran Salı sabahı bayram namazıyla Ramazan Bayramı’na başlayacak. İbadetlerini yerine getirecek vatandaşlar, bayram namazı saatlerini araştırmaya başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı, il il Ramazan Bayramı namazı saatlerini yayınladı. İşte 2019 İstanbul, Ankara, İzmir ve il il bayram namazı saatleri…

BAYRAM NAMAZI SAATLERİ 2019

İstanbul: 06.13

İzmir: 06.27

Ankara: 06.01

Antalya: 06.16

Muğla: 06.25

Diyarbakır: 05.36

Gaziantep: 05.49

İL İL 2019 BAYRAM NAMAZI VAKİTLERİ

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN SONA ERECEK?

30 gün süren ramazan ayı 6 Mayıs 2019 tarihinde başlayıp 3 Haziran 2019 tarihinde arefe günü sona erecek. 4 Haziran 2019 – 5 Haziran 2019 – 6 Haziran 2019 tarihinde 3 gün sürecek olan Ramazan bayramı kutlanacak.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

1) Cemaat düzgün sıralar hâlinde imamın arkasında yer alır ve ‘Niyet ettim Allah rızası için Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama’ diye niyet eder.

2) İmam ‘Allahü Ekber’ deyip ellerini yukarıya kaldırınca¸ cemaat de imamın peşinden ‘Allahü Ekber’ diyerek ellerini yukarıya kaldırıp bağlar.

3) Hem imam¸ hem de cemaat gizlice ‘Sübhâneke’yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:

Birinci Tekbir: İmam yüksek sesle¸ cemaat da onun peşinden gizlice ‘Allahü Ekber’ diyerek (iftitah tekbirinde olduğu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.

İkinci Tekbir: İkinci defa ‘Allahü Ekber’ denilerek eller yukarıya kadırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide olduğu kadar durulur.

Üçüncü Tekbir: Sonra yine ‘Allahü Ekber’ denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

4) Bundan sonra imam¸ gizlice ‘Eûzü-Besmele’¸ açıktan Fatiha ve bir sûre okur. (Cemaat bir şey okumaz¸ imamı dinler.)

5) Rükû ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek’ata) kalkılır ve eller bağlanır.

İkinci Rek’at:

6) İmam gizlice Besmele¸ açıktan da Fatiha ve bir sûre okur. Sûre bitince imam yüksek sesle¸ cemaat da içinden (birinci rek’atta olduğu gibi) üç kere daha tekbir alır¸ üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan¸ dördüncü tekbir ile rükûa varılır sonra da secdeler yapılarak oturulur.

7) Oturuşta¸ imam ve cemaat¸ ‘Ettehiyyatü¸ Allâhümme salli¸ Allâhümme bârik ve Rabbenâ âtina…’ duasını okuyarak önce sağa¸ sonra sola selâm verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur.

0/5 (0 Reviews)