SON TV

Beşiktaş’ta otobüs durağına dalan şoföre davanın detayları ortaya çıktı! 1 kez ağırlaştırılmış 13 kez müebbet

İstanbul Beşiktaş’ta cinnet geçiren otobüs şoförü, yolcu dolu otobüs durağına son sürat girerek bir kişinin ölümüne 13 kişinin yaralanmasına neden olmuştu. Şüpheli şoför hakkında açılan davanın detayları ortaya çıktı.

Beşiktaş’ta otobüs durağına dalan şoföre davanın detayları ortaya çıktı! 1 kez ağırlaştırılmış 13 kez müebbet

İstanbul Beşiktaş Caddesi’nde 3 Kasım günü 16.30 sıralarında meydana gelen olayda, Şirintepe-Kabataş hattında ring seferi yapan 27E numaralı özel halk otobüsünün şoförü Necdet Karakuş duraktakilere çarpmış, araçtan indikten sonra da bir kişiyi kolundan bıçaklamıştı. Hastaneye kaldırılan 14 yaralıdan Yalçın Tahir Billur, tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmişti. Olaydan sonra Beşiktaş İskelesinden denize atlayan Karakuş polis tarafından gözaltına alınmıştı. 1 kişinin hayatını kaybettiği, 13 kişinin yaralandığı kazaya ilişkin otobüs şoförü, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

SON SÜRAT DURAĞA DALMIŞTI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada ifadesi alınan Karakuş, olaydan önceki gece 11-12 sıralarında uyuşturucu madde kullandığını, otobüsün kameralarını bilerek ve isteyerek bozduğunu, olaydan önce birlikte olduğu bir travestinin kendisinin erkekliğini aldığını anlattı. Karakuş, ‘Arabada hiç yolcu bulunmadığı bir sırada “beni erkeklikten ettiler, beni cezaevine yatıracaklar, bana tecavüz edecekler” diye düşünmeye başladım. Bunları düşündükçe bunalıma girdim. Yolun kenarındaki durak ve kalabalık bir grubun beklediğini görünce yeşil ışık yandıktan sonra son sürat sürdüm. Kalabalığa çarptıktan sonra frene basamadım. Kabinde devamlı meyve soymak için bulundurduğum bıçağı alarak otobüsten indim. Bıçağı bilinçsiz bir şekilde etraftakilere salladım. Kendimi suçlu hissettiğim için ölmek istedim ve denize atladım’ dedim.

OTOBÜSTE ARIZA YOK

Bilirkişi raporuna göre; Necdet Karakuş’un kullandığı 34 AJ 7572 plaka sayılı otobüsün motor aksamı, gaz, vites, fren ve direksiyon sistemlerinin sorunsuz olarak çalışır durumda bulundukları; aracın sürüş ve kontrol güvenliği açısından herhangi bir fonksiyonel arızasının bulunmadı. Karakuş’un babası ise, oğlunun bildiği kadarıyla hiçbir psikolojik rahatsızlığı bulunmadığını, aynı binada ikamet ettiklerini ve 8 yıldır birlikte çalıştıklarını, daha önce psikolojik bir bozukluk için ilaç kullandığını, uyuşturucu kullandığını, oğlunun herhangi bir maddi ve manevi sıkıntısı da bulunmadığını anlattı.

UYUŞTURUCU MADDE KULLANMIŞ

Adli Tıp Kurumuna göre ise, Karakuş’un kanında uyuşturucu veya uyarıcı maddelerden ‘Metamfetamin’ bulunduğu fakat yine de otobüs ile durakta bekleyen mağdurlara çarparak kasten öldürmeye teşebbüs suçlarına karşı ceza sorumluluğunun tam olduğuna dair rapor verildi.

1 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ 13 KEZ MÜEBBET HAPSİ İSTENDİ

Yürütülen soruşturma sonunda, Karakuş hakkında 13 kez ‘Kasten Öldürmeye Teşebbüs’, 1 kez ‘ Kasten Adam öldürme’ suçlarından dava açıldı. Hazırlanan iddianamede, Necdet Karakuş’un kullanmakta olduğu 34 AJ 7572 plaka sayılı özel halk otobüsü ile İETT durağında beklemekte olan yolculara kasten çarptığı ve sonrasında otobüsten elinde bulunan bıçak ile inerek diğer yolculara saldırdığı yolcuların çeşitli biçim ve niteliklerde yaralandıkları, Yalçın Tahir B.’nin ise çarpma nedeniyle hayatını kaybettiği anlatıldı. Yine Necdet Karakuş’un mağdurlar ve maktule çarpmak için kullanmış olduğu aracın ve elinde bulunan bıçağın öldürmeye elverişli olduğu belirtildi. Şüphelinin öldürme ve öldürmeye teşebbüs eylemlerinin, tasarlama olarak nitelendirilemeyeceği çünkü şoförün yolcuları daha önceden görmediği ve tanımadığı kişiler olduğu belirlendi.