SON TV

Bilim insanları hafızadaki yüzleri resme dökmeyi başardı!

Kanada'nın Toronto Scarborough Üniversitesi'nde bilim insanları"hafızadaki yüzleri resme dökmeyi" başardı

Bilim insanları hafızadaki yüzleri resme dökmeyi başardı!

Kanada Toronto Scarborough Üniversitesi’nden bilim insanları heyecan verici bir çalışmaya imza attı. BBC’de yer alan habere göre, nörologlar, elektroensefalografi (EEG) verilerine otomatik öğrenme (machine learning) tekniği uygulayarak “hafızadaki yüzleri resme dökmeyi” başardı.

Araştırmayı yöneten Prof. Dr. Adrian Nestor, “Bu çalışmadaki yenilik, EEG verileri ve otomatik öğrenme tekniğini kullanarak katılımcının görsel deneyiminin tahmini bir temsilini yeniden yaratmak” dedi.

ZİHİNSEL TEMSİLLERİ YENİDEN OLUŞTURDUK

Nestor, gönüllü katılımcının kafasına yerleştirilen EEG’nin verilerine ışık tutulduğunu belirtirken, “İnsan yüzü gibi zihinsel temsilleri algıladığımız biçimiyle yeniden oluşturmaya çalıştık” diye konuştu.

Scarborough Üniversitesi’nde EEG verileri üzerine araştırmalar yapan Dr. Dan Nemrodov ise ilk başta bu teknikle “hafızadaki yüzlerin resme döküleceğine” ihtimal vermediğini anlattı, “Nestor bana geldiğinde ona bunun zor olacağını ama deneyebileceğimizi söyledim. Sonuçta o kazandı, ben kaybettim. Teknik gayet iyi çalışıyor” dedi.

ETİKETLER: