SON TV

Bir başka Siyam annesi: Keşke o yıllarda Erdoğan olsaydı

Siyam ikizleri Derman ve Yiğit Evrensel'in başarılı bir operasyonla ayrılması, başka bir Siyam annesinin acısını tazeledi. Çocukları 21 yıl önce ayrılarak sağlığına kavuşan anne Alkan'ı 28 Şubat süreci zihniyeti yaralamıştı...

Bir başka Siyam annesi: Keşke o yıllarda Erdoğan olsaydı

Antalyalı Evrensel ailesinin siyam ikizi olarak doğan Derman ve Yiğit, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yoğun ilgisi sayesinde İngiltere’de geçirdikleri başarılı bir ayrılma operasyonunun ardından Türkiye’ye döndü.

Evrensel ailesinin mutluluk yaşadığı şu günlerde benzer süreçler yaşayan Alkan ailesi yaşadıkları zorluklara eklenen ayrımcılığı hatırladı.

Hasan ve Kezban Alkan çiftinin de 1999’da çocukları yapışık doğdu. Göğsünden karnına kadar yapışık olan Sema Nur ve Seda Nur için hastane hastane gezen aile kendilerine o dönem yalnızca Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Daver Yeker’in sahip çıktığını belirtti.

ANNE KAPIDA, ÇOCUKLAR KOKTEYLDE

Alkan kardeşler, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yaklaşık 11 saat süren operasyonla ayrılmıştı. Ancak o güzel günlere bir gölge, düşmüştü. Türkiye’nin tarihindeki kara lekelerden biri olan başörtüsü sorunu çocukları oldukça zorlu bir süreç geçiren anne Kezban Alkan’ın da karşısına çıkmıştı. Anne Alkan, o dönem yaşadığı acıyı anlattı.

Bir başka Siyam annesi: Keşke o yıllarda Erdoğan olsaydı

Alkan, kızlarının Cerrahpaşa’dan taburcu olurken kendileri için kokteyl düzenlendiğini fakat kendisinin kokteyle alınmadığını açıkladı. Dönemin İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, çocukları alıp Alkan’ı başında başörtüsü olduğu için dışarıda bırakmıştı.

Yaşadığı o kötü duygunun tarifsiz olduğunu söyleyen Alkan, “Erdoğan olsaydı, başım kapalı yada açık olduğu için dğel, sırf o çocukların annesi olduğum için başının üstünde taş yapardı.” dedi.

Zorlu ameliyat ve yoğun tedavi süreçlerini atlatarak sağlıkla büyüyen Seda Nur Alkan Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Tarih okuyor. Sema Nur Alkan ise lisenin ardından tasarım kurslarıyla kendini geliştiriyor.

Kaynak: SABAH