SON TV

Bir hakim ve garip ilişkiler yumağı

Hakim, Hornet isimli uygulama üzerinden dosyasına baktığı şüpheli ile müstehcen görüşme yaptı. Daha sonra kendisine şantaj yapıldığını belirten hakimin şikayeti üzerine Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı. Olay Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) bildirildi. Hakimin dosyasına baktığı şüpheli ile görüşmeler yaptığı, müstehcen fotoğraflar gönderdiği tespit edildi. Hakimin göreve devam etmesine, sadece görev yerinin değiştirilmesine karar verildi. Bir süre sonra aynı hakim hakkında FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne mensubiyeti, irtibatı ve iltisakı olduğu gerekçesiyle yeniden inceleme yapıldı. Yapılan inceleme sonunda hakimin göreve devamına karar verilmesi dikkat çekti.

Bir hakim ve garip ilişkiler yumağı

Doğuda küçük bir ilçede görevli Hakim, eşcinsellerin birbirleri ile irtibat kurabilmek için kullandığı Hornet isimli uygulamaya üye oldu ve aynı uygulamayı kullanan ilçedeki U.T.’ye mesaj attı.

Bir süre U.T. ile görüşen hakim iddiaya göre müstehcen fotoğrafını gönderdi. U.T., aynı adliyede davasının olması nedeniyle hakimi tanıdığını söyledi. Bunun üzerine hakim, “benim için sıkıntı olmaz” dedi. Facebook üzerinden U.T. ile görüşen Hakimin görüntülü görüşmede müstehcen yerlerini gösterdiği, daha sonra WhatsApp ve Hornet isimli uygulamalar üzerinden cinsel içerikli yazışmalar yaptığı iddia edildi.

Hakim daha sonra karşısına dikilen U.T. adliyedeki odasında da görüşme yaptı. Görüşmelerde U.T.’nin gizlice aldığı ses kaydında Hakim, bir erkekle cinsel birliktelik yaşamadığını, sadece sözlü olarak konuştuğunu, kimseye söylememesini pişman olduğunu söyledi. Bunun üzerine U.T. başkalarına söylememekte emin olmadığını söyleyince Hakim ağlamaya başladı ve “Benim ailem var bu sene tayin isteyip gideceğim. Yazın düğünüm var. En azından nikahlandığım kadını düşün. O Ankara’da hakim” dedi. Bu görüşmenin ardından U.T.’nin kendisine şantaj yaptığını bildiren hakimin şikayeti üzerine Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı. Durum daha sonra Hakimler ve Savcılar Kurulu’na bildirildi. Hakimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesi’nce inceleme izni verildi.

Daha sonra soruştırma aşamasına geçildi.
Hakim ile U.T. arasında geçen ses kayıtlarının incelemesinde; hakimin, “Kimsenin burada yan gözle bakmışlığım yok. Taciz etmişliğim yok. Sadece yani değişik bir şey olmuş, bir gaflete düşmüşüm, bir anlık yapmışım. Azmışım veya konuşmuşum. Ya bak senin vicdanına kalmış, ben kendim için bir şey istemiyorum. Ailem. Bu sebepten ihraç olduğumu düşün. Atılırım. Ne hale gelirim. Allah rızası için. Tek bir kere düşün” dediği ileri sürüldü.

GÖRÜŞME YAPTIKLARI TESPİT EDİLDİ

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı raporunda da ilgili hakim ile şüpheli U.T. arasında çok sayıda arama ve mesajlaşmanın yapıldığı, Hornet uygulamasına ait WhatsApp’tan gönderilen ekran görüntüleri tespit edildi.

Diğer yandan şüpheli U.T. hakkında basit yaralama, kasten yaralama ve hakaret suçlarından açılan kamu davasında duruşmaya söz konusu hakim katıldığı ve erteleme verdiği öğrenildi.

Hakimler ve Savcılar Kurulunca hakimin yer değiştirme cezası ile cezalandırılması ve göreve devam etmesine karar verildi. Söz konusu hakim şuan Akdeniz bölgesindeki bir ilde çalışıyor.

FETÖ İNCELEMESİ DE YAPILDI

Bir süre sonra aynı hakim hakkında FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne mensubiyeti, irtibatı ve iltisakı olduğu gerekçesiyle yeniden inceleme izni verildi. Yapılan inceleme sonunda hakimin ikinci kez göreve devamına karar verilmesi dikkat çekti.

KAYNAK-SABAH