SON TV

‘Black Mirror’ dizisi gerçek oluyor!

'Sosyal skor' sistemini 2 yıl içinde hayata geçirmeye hazırlanan Çin, 2021 yılında bu sistemi uygulayacak. Sosyal skorla vatandaşların hem sanal hem fiziki dünyada attığı her adım takip edilecek, yüksek not alanlar ayrıcalıklı olacak. Notu kötü olanlar kredi alamayacak, restoranlara ve otellere kabul edilmeyecek

‘Black Mirror’ dizisi gerçek oluyor!
Çin, son dönemde yeni nesil teknolojik atılımlar ile gündeme geliyor. ABD basınında yer alan haberlere göre, Çin Komünist Partisi, vatandaşların notlandırılacağı ‘sosyal skor’ sistemini 2021’de hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Bilimkurgu antolojisi dizisi ‘Black Mirror 2021 yılına geldiğimizde gerçek olabilir.

Zira Çin yönetimi dizideki ütopik dünyaya oldukça benzeyen ‘sosyal skor’ sistemini 2 yıl içinde bitirmeye ve 2021 yılında kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin yaklaşık 1.4 milyar kişiye ev sahipliği yapıyor.

Bu projenin önündeki en büyük engel olarak Çin’in kalabalık nüfusu görülüyor.

Geçtiğimiz aylarda gönüllülük esası ile kullanıma sunulan sistem ile ilgili yeni detaylar ise şöyle…

Mobil cihazlara yüklenecek bir uygulamayla çalışacak sistemde kullanıcılar hem sanal hem de gerçek hayatlarında mercek altına alınacak ve notlandırılacak.
Vatandaşlar aldıkları puanlara göre A, B, C ve D olarak dört farklı kademede derecelendirilecek.

‘A’ bin 50 puan ve üzerinde notu olan vatandaşlara verilecek ve bu kişiler dürüst ve örnek vatandaş olarak değerlendirilecek.

D kategorisini notu ise 599 puandan düşük. Bu Notu alanlar güvenilmez vatandaş olarak değerlendirilecek.

Sanal dünyada yalan söylemek, uygunsuz açıklama ve fotoğraf paylaşımı gibi hareketler vatandaşların 50 puan kaybetmesine nenden olacak.

Söz konusu sistemde notu yüksek olan ayrıcalıklı hizmet alırken kötü nota sahip olanların hayatlarında kısıtlamalar olacak.

Sosyal skor vatandaşların hem sanal hem fiziki dünyada attığı her adım takip edilecek, yüksek not alanlar ayrıcalıklı olacak.

Notu kötü olanlar kredi alamayacak, restoranlara ve otellere kabul edilmeyecek.

Sistem son yıllarda Çin’in Jiangu bölgesinde pilot proje olarak test ediliyordu.
ETİKETLER: