SON TV

Blok zincirinde uzmanlaşan mühendislere yoğun talep! Maaşlar 15 bin dolara çıktı

Kripto paraların altyapısını oluşturan blok zinciri teknolojisine olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Bu alanda uzmanlaşan yazılımcılara olan talep yüzde 400 arttı. Blok zincirinde uzmanlaşan yazılımcılar, ortalama yazılım mühendislerinden yüzde 30 daha fazla kazanıyor. Blok zinciri mühendislerine ödenen ücret aylık 12,500 ila 15,000 dolar arasında değişiyor

Blok zincirinde uzmanlaşan mühendislere yoğun talep! Maaşlar 15 bin dolara çıktı

Kripto paralar, gündemden düşmüş gibi gözükse de Kripto paraların altyapısını oluşturan teknoloji,  blok zincirine (blockchain) olan ilgi gittikçe artıyor. 2017 yılı sonundan itibaren blok zinciri deneyimi olan yazılım mühendisleri aranan iş ilanları sayısında yüzde 400 arttı. Bu durum, blok zinciri mühendislerinin maaşlarına da yansıyor. Araştırma şirketi Hired verilerine göre, blok zinciri mühendislerine ödenen aylık ise 12,500 ila 15,000 dolar arasında değişiyor.

AYLIK ÜCRET 12,500 -15,000 DOLAR ARASINDA

Merkezi ABD’nin San Francisco şehrinde bulunan araştırma şirketi Hired verilerine göre blok zinciri mühendislerine olan talep tarihin en yüksek seviyesinde. Bu mühendislere ödenen aylık ise 12,500 ila 15,000 dolar arasında değişiyor. Bu bedel, yazılım mühendislerinin kazandığı ortalama maaştan yüzde 30 daha fazla olduğu gibi teknolojinin gözde alanı yapay zekacılarla da neredeyse denk.

Blok zinciri yazılımında uzmanlaşmış kişileri olan talep de rekor düzeyde artış gösterdi. Hired verilerine göre, 2017 yılı sonundan itibaren blok zinciri deneyimi olan yazılım mühendisleri aranan iş ilanları sayısında yüzde 400 arttı. Habertürk’ün CNBC’ye dayandırdığı habere göre, Hired CEO’su Mehul Patel, maaşlardaki artışta arzın düşük olmasına dikkat çekiyor ve yazılım mühendisliğinde dahi var olan açığın blok zinciri uzmanlığında çok daha yüksek olduğunu belirtiyor.

SİSTEM MÜHENDİSİ VEYA ÇÖZÜM MİMARI

Mart ayında Seatlle merkezli Globys tarafından işe alınan ve “baş blok zinciri mühendisi” titriyle çalıştırılan Dustin Welden her gün LinkedIn üzerinden durmak bilmeyen söyleşi teklifleri aldığını söylüyor. Öte yandan, Hired’a göre bu alanda çalışan kişilerin unvanları back-end (arka uç) mühendisi, sistem mühendisi veya çözüm mimarı da olabiliyor.

Blok zinciri üzerinde uzmanlaşmak isteyen mühendislerin networking, veri tabanı dizaynı ve şifreleme konularını iyi bilmesi; Java, JavaScript, C++, Go, Solidity ve Python gibi programlama dillerinden birkaçına hakim olması bekleniyor.

0/5 (0 Reviews)