SON TV

“Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcılıkları güçlendirilmeli…”

“Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcılıkları güçlendirilmeli…”
  • Yaşam
  • 01 Haziran 2021 21:07

İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Barış Duman’ın geçtiğimiz aylarda Doçent akademik ünvanı alması sonrasında, “İşçilerin Yıllık Ücretli İzin Hakları” ve “Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı “ isimli kitaplarının ikinci baskıları da yayınlandı.

Yıllık izin hakkına ilişkin doçentlik çalışmasının güncellenen baskısında, salgın dönemlerinde işçilerin yıllık izin uygulamalarına da değinildiği öğrenildi.

Başsavcı Vekili Doç. Dr. Duman’ın,
“Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı” kitabında,  Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığının kamuyu temsil ve ceza adalet sisteminin etkinliği noktasında daha da güçlü bir organizasyon haline gelmesi gerektiğine işaret ettiği belirtildi.

Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı sayılarının nitelikli olarak arttırılarak, yapılacak yeni yasal düzenlemelerle, İstinaf Savcılarının sadece duruşmaya iştirak eden ve kanun yolu başvurusu yapan makam olmanın ötesinde ikincil aktif bir soruşturma mercii özelliği kazanması gerektiği ifade edildi.

İstinaf kanun yolu sürecine, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı benzeri tebliğname yazarak daha etkin şekilde katılmalarının sağlanması gerektiği kaydedildi.

Bölge Adliye Mahkemesi Başkan ve Başsavcısının, protokolde ilk derece adli yargı merciilerinin önünde yer almasının sağlanması ve de Başsavcılık bünyesindeki idari görevler de gözetilerek, en kıdemli olan Cumhuriyet Savcısının değil, HSK tarafından Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcı Vekili olarak ayrı atama yapılması gerektiğine vurgu yaptığı kaydedildi.