SON TV

Bölge Adliye Mahkemesi binası hazır

Tekirdağ Bölge Adliye Mahkemesi binası açılışa hazır hale getirildi. 6900 metrekare kullanım alanına sahip adliye binası yakında hizmete girecek.

Bölge Adliye Mahkemesi binası hazır

İstinaf mahkemeleri olarak bilinen Bölge Adliye Mahkemeleri ve Bölge İdare Mahkemeleri 2016 yılında faaliyet geçti. Bölge Adliye Mahkemeleri bugüne kadar Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Sakarya, Samsun, Trabzon ve Van illerinde kurulmuştu.

Adalet Bakanlığınca 2022 yılında Denizli, Malatya ve Tekirdağ’da da  bölge adliye mahkemeleri kurulmasına ilişkin karar alındı.

Başsavcı Ünal Bingül

Denizli, Malatya ve Tekirdağ illerinde kurulan mahkemeler ile Bölge Adliye Mahkemelerinin sayıları 18’e çıkmış oldu.

Geçtiğimiz yıl kurulumu yapılan Tekirdağ Bölge Adliye Mahkemesi için Başsavcı olarak Cumhuriyet Savcısı Ünal Bingül atandı. Deneyimli hukukçu daha önce de Erzurum’da Bölge Adliye Mahkemesi’nin kurulumunu gerçekleştirmişti.

Atanır atanmaz kolları sıvayan Başsavcı Ünal Bingül, Bölge Adliye Mahkemesi için Çınarlı Mahallesi’nde belirlenen binada çalışmalara başladı. 6900 metrekare kullanım alanına sahip binada çalışmalar hızla bitirildi.

Yakında resmen hizmete başlayacak binanın zemin katında komisyon başkanına ait makam odası, birinci katında Başsavcılık makamı, ikinci katında ise bilirkişi kurulu başkanına ait oda bulunuyor. Avukat bekleme odası  PTT ve mescit de bulunan yeni Bölge Adliye Binası Tekirdağ ve bölgesindeki illere hizmet edecek.