SON TV

Bolu’da esrarengiz olaya başsavcılık el koydu

Bolu’da İl Jandarmaya giden Ankara’da görevli jandarma komutanı ve emniyet müdürü bir köyde devlet adına gizli kazı yapılacağı ve kazıdan çıkanların Ankara’ya götürülerek gizli ödeneğe kaydedileceği iddia etti. Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı araştırmada kazı ile ilgili herhangi bir görevlendirme söz konusu olmadığı belirlendi.

Bolu’da esrarengiz olaya başsavcılık el koydu

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Jandarma Muhabere Albayı K.Y ve Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Şube Müdürü M.K hakkında ilde kaçak kazı yapmak üzere adli makamları kandırmak suretiyle plan yaptıkları gerekçesiyle adli işlem yaptı.

Başsavcı Önder Yaman tarafından yspılan açıklamada bazı basın-yayın organlarında yer alan haber ve yorumlar üzerine kamuoyuna bilgilendirme yapılma zarureti doğduğu belirtildi.
Açıklamada 13 Nisan 2019 tarihinde kendisini Jandarma Muhabere Albay olarak tanıtan K. Y. ile kendisini Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Şube Müdürü olarak tanıtan M. K. ve beraberindeki H. K. ve H. S. Ç’nin Bolu İl Jandarma Alay Komutanı ile görüştükleri açıklandı.

ASKER VE EMNİYET MÜDÜRÜ UNVANI İLE TANITTILAR

İmza altına alınan tutanağa göre görüşmede Jandarma Muhabere Albay K. Y.’nin gizli bir görev için geldiklerini, bu görevi ‘Hacı’ isimli şahıstan öğrendiğini ve işin başında Ankara’dan birisinin olduğunu, Bolu’da bir operasyon yapılacağını, operasyon ile ilgili detayları Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Şube Müdürü olarak tanıtan M. K.’nın anlatacağını beyan ettiği ifade edildi.

“JANDARMA VE SİVİL KİMSE BULUNMASIN” DEDİLER

Açıklamada, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Şube Müdürü olarak tanıtan M. K.’nın “Güneyfelakettin köyünde bir kazı yapılacağını, bu konuda tüm araştırmaların yapıldığını, kazı sonrasında çıkan malzemelerin Ankara’ya götürüleceğini ve gizli ödeneğe aktarılacağını” belirterek, bölgede jandarma ve sivil kimsenin bulunmamasını istedikleri belirtildi.

BOLU JANDARMA ALAY KOMUTANI İHBAR ETTİ
Bolu İl Jandarma Alay Komutanı tarafından konunun aynı gün Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na aktarılması üzerine kendisi ile görüşen kişilerin gerçek kimlikleri ve bu şekilde bir görevlendirmelerinin teyidinin alınamadığı bilgisinin iletildiği beyan edildi. Bolu Başsavcılığı da söz konusu kazı için herhangi bir görevlendirme olmadığını belirledi.

SUÇÜSTÜ YAPILDI

Açıklamada, Bolu İl Jandarma Alay Komutanı’nın durumu aktarması sonrası harekete geçildiği, Bolu İli Merkez Güneyfelakettin Köyü Kaya Altı mevkiinde bulunan A. Y. ve Ş. Y. isimli şahıslara ait tarlada iki adet iş makinesi ile kaçak kazı yapan şüpheliler H. S. Ç, B. Ü., H. A. K., M. K., F. E., H. K., Ş. Ü., H. K., M. K., S. Ö., D. F., K. E. A, kaçak kazı yaparken suçüstü yapıldığı ifade edildi.

ŞÜPHELİLERDEN TUTUKLANANLAR OLDU
Aynı gün, olayla ilgili daha önce Bolu İl Jandarma Alay Komutanı ile görüşme gerçekleştiren Jandarma Muhabere Albay K. Y. ve Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Şube Müdürü M. K. yine Bolu İl Jandarma Alay Komutanı ile görüşme yapmak üzere bulundukları otelde suçüstü yapılarak yakalandıkları belirtildi.

Şüphelilerden H. S. Ç., F. E., K. Y., H. A. K., M. K., H. K., H. K., S. Ö., tutuklanmaları istemiyle Bolu Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildiği, Bolu Sulh Ceza Hakimliği’nin 16 Nisan 2019 tarih 2019/134 sorgu sayılı kararı ile de şüphelilerden K. Y., M. K., H. S. Ç., F. E., H. K. tutuklandığı H.A.K., H. K., S. Ö. isimli kişilerin ise adli kontrol altına alındığı açıklamada yer aldı.

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yaptığı açıklamada, şüphelilerden B. Ü., M. K., Ş. Ü., M. K., K. E. A., D. F. ise alınan ifadelerinin ardından serbest bırakıldığı belirtildi.