SON TV

Brunson kararı öncesi dolar dalgalanıyor

Brunson davasındaki gizli tanıklar ifadelerini değiştirince dolar hızla değer kaybetmeye başladı. ABD'li rahip Andrew Brunson davasında karar beklenirken piyasalar dalgalı bir seyir izliyor. Rahibin serbest bırakılabileceği ve bu sürecin ABD-Türkiye ilişkilerini olumlu etkileyeceği beklentileriyle 5.83'e kadar inen saat 10.30 sularında 5.97 seviyesine yükselen dolar, öğleden sonra 5.8964 TL seviyesinde hareket ediyor..

Brunson kararı öncesi dolar dalgalanıyor

Piyasalar Rahip Brunson davası öncesinde hareketli bir seyir izliyor. Dolar/TL bu sabah 5.83’e kadar indikten sonra 5.97’ye yükseldi.

Kur dün akşam saatlerinde ABD’li rahip Brunson’ın bugün İzmir’de görülmeye başlanan davasıyla ilgili iddiaların ardından 5.90 TL’ye dek inmişti. Yeni güne de aynı seviyeden başlayan dolar geniş bir bantta dalgalanıyor. Saat 9.12’de 5.83’e kadar inen kur 10.30 itibariyle yeniden 5.97 TL’ye yükseldi. Saat 13:50 itibariyle yeniden 5.90 TL’nin altına inen kur 5,8964 TL seviyelerinde hareket ediyor.

NBC’NİN İDDİASI

Amerikan yayın kuruluşu NBC dün, Türkiye ile ABD’nin rahip Brunson’ın serbest kalması için gizli anlaşmaya vardığını, Beyaz Saray’ın Rahip Brunson’ın salınmasını ve önümüzdeki günlerde ABD’ye dönmesini beklediğini ileri sürmüştü. Dün sabah güne 6.06 civarında başlayan dolar/TL , üç yıl aradan sonra ilk kez fazla verilen ödemeler dengesindeki seyirle 6 TL’nin altına inmişti. Gün içinde en düşük 5.95 seviyesini test eden dolar gece gelen bu haberle 5.90 TL seviyesine kadar gerilemişti.

İki yıl önceki darbe girişiminin ardından hükümetin darbe girişiminden sorumlu tuttuğu “FETÖ” ve PKK ile bağlantıları
bulunduğu suçlamalarıyla tutuklanan ve Nisan ayında yargılanmaya başlayan Brunson, Temmuz ayında ev hapsine alınmış ve hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmuştu.

DOLAR ENDEKSİ 95’TE

ABD Doları, bugün önemli paralar karşısında bu ayın en düşük seviyesine geriledi. Düşen ABD tahvil faizleri ve Wall Street zararlarının güveni azaltması doların güçsüz seyrinde etkili oldu. Dolar Endeksi (DXY) haftanın son işlem gününde 95 seviyesinden işlem gördü. Gösterge endeks, Salı günü 96.15 ile aylık zirvesini görmüştü.

Habertürk

ETİKETLER: