SON TV

Bugün 21 Mart İlkbahar Gündönümü… İlkbahar Gündönümü (ekinoksu) nedir?

Arama motoru Google, 21 Mart Ekinoksu’nu Doodle yaptı. 21 Mart İlkbahar Ekinoksu’nu merak edenler 21 Mart İlkbahar ekinoksu nedir? İlkbahar gündönümü ne zaman? sorularını aratıyor. İşte 21 Mart Ekinoksu ile ilgili detaylar…

Bugün 21 Mart İlkbahar Gündönümü… İlkbahar Gündönümü (ekinoksu) nedir?

Google, 21 Mart İlkbahar Ekinoksu’nu özel tasarım logo olan Doodle ile anımsattı. İnternette, 21 Mart İlkbahar ekinoksu nedir? İlkbahar gündönümü ne zaman? soruları merak ediliyor. İşte detaylar…

İlkbahar Gündönümü 2019, arama motoru Google tarafından Doodle yapılınca merak uyandırdı. Havaların ısınması ile baharın gelmesinin habercisi olan gündönümü, Google tarafından özel bir doodle ile kullanıcılara hatırlatıldı. Şimdi herkes İlkbahar Gündönümü nedir?, İlkbahar Gündönümü ne zaman olur araştırmaya başladı. İşte İlkbahar Gündönümüyani İlkbahar Ekinoksu hakkında detaylı bilgiler…

İLKBAHAR GÜNDÖNÜMÜ NEDİR, NE ZAMAN OLUR?

İlkbahahar Gündönümü yani Ekinoks gece-gündüz eşitliği olarak bilinir. Güneş ışınlarının Ekvator’a dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği ana Ekinoks denir. Gündüz ile gecenin eşit olması durumu olan ekinoks, İlkbahar Ekinoksu ve Sonbahar Ekinoksu. olmak üzere yılda iki kez tekrarlanır.

21 MART İLKBAHAR EKİNOKSU NEDİR?

21 Mart İlkbahar Ekinoksu’nda güneş ışınları ekvatora dik açı (90 derece) ile gelmektedir. Bu olayla birlikte gece ve gündüz birbirine eşitlenmekte, hem kuzey hem de güney kutbu aynı anda gündoğumu hattına girmektedir.

Böylece gün ışığı, her iki yarımküre arasında eşit olarak paylaşılmaktadır. 21 Mart İlkbahar Ekinoksu ile birlikte Güney Yarım Küre’de gündüzler gecelerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre’de ise geceler gündüzlerden uzun olmaya başlar.

DÜNYADA GÜNDÖNÜMLERİNİN KUTLANIŞI

Eski Hristiyanlık, İsa’nın öldüğüne ve daha sonra yeniden doğduğuna inandığında, Paskalya ile kutlamayı birbirine bağlar.

Maya takvimi, Chichen Itza, Meksika’daki taş basamaklı piramidin bahar ekinoksu ritüelleriyle ünlüdür.

Bir zamanlar insanın kurban edildiği piramit, bir “güneş ışığı yılanı” nın, ekinoksun günündeki basamaklardan aşağı doğru hareket ettiği bir şekilde yapılır.

İspanya’da, ilkbaharın başlangıcında geçen zaman geleneksel olarak ekim mevsimi olduğundan ekim mevsimi olmuştur ve gün ışığı saatleri uzar, böylece ekinler büyür.

Günler, atalara ibadet zamanı olarak görüldüğünden, Japonya hem bayramları hem ulusal bayramlarla kutluyor.

İlkbaharda Hint geleneği getirme geleneği, aynı zamanda festivaller festivali olarak da bilinen Holi festivalidir.

GOOGLE DOODLE NEDİR?

Google Doodle, Google tarafından tatil, olaylar, başarılar ve insanları kutlamak için geçici bir süreliğine Google logosu üzerinde yapılan özel değişikliklerdir.

İlk Google Doodle 1998 yılında Burning Man Festivali’ni kutlamak için tasarlanmıştır. İlk animasyonlu Doodle 2010 yılında Isaac Newton’un anısına yapılmıştır ve ilk interaktif Doodle ise Pac-Man’in 30. yıl dönümü için tasarlanmıştır.