SON TV

Bugün hava nasıl olacak? İşte 5 günlük haritalı hava durumu

Meteoroloji'den tüm Türkiye için son dakika hava durumu ve yağış uyarısı geldi. Özellikle, Kasım ayına yaklaştığımız şu günlerde sıcaklıklar İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerle ciddi derecede düşüşler yaşıyor. Meteoroloji'nin 5 günlük haritalı hava durumu tahminine göre İstanbul, Ankara, İzmir ve il il hava durumu tahminleri...

Bugün hava nasıl olacak? İşte 5 günlük haritalı hava durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 5 günlük hava durumu tahmin raporunu güncelledi. Buna göre, 28 Ekim Pazar gecesini 29 Ekim Pazartesi sabahına bağlayan tarih itibari ile yurt genelinde sıcaklıklar yükselecek. Uzmanlar, bu yıl geç gelen pastırma sıcaklıklarının 10-15 gün sürmesini beklediklerini açıkladı. İşte yurt genelinde hava durumu tahminleri…

Öte yandan bugün için peş peşe uyarılarda bulunan Meteoroloji, Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve İç Anadolu’nun doğusunda kalan kesimler için karla karışık yağmur beklendiğini duyurdu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Adana’nın doğusu, Osmaniye, Kahramanmaraş, Kayseri ve Sivas çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ile Kayseri, Sivas ve Van çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Muş ve Ağrı çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Marmara’nın doğusu, İç Ege, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile İç Anadolu’nun kuzeybatısında yer yer sis ve pus hadisesi ile birlikte buzlanma ve don olayı bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Batı kesimlerde 3 ila 6 derece artacağı, doğu bölgelerde 4 ila 8 derece azalacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Rüzgarın; Genellikle kuzey ve kuzeybatı, doğu bölgelerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Akdeniz, İç Anadolu’nun güneyi, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70, yer yer 80 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

METEOROLOJİ’DEN BUGÜN İÇİN PEŞ PEŞE UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Muş ve Ağrı çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar vb.) ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın Akdeniz ile İç Anadolu’nun güneyinde kuzey ve kuzeybatı, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70, yer yer 80 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Türkiye bu sabaha puslu ve kapalı bir havayla gözlerini açtı. Günlerdir söylenen hava sıcaklıkları düşmesi dün itibariyle başlarken, Meteoroloji’den yapılacak açıklamalar ise merak içinde araştırılıyor. Vatandaşlar sabah saatlerinde uyandıkları andan itibaren arama motoru üzerinden ‘bugün hava nasıl olacak’ sorusunun yanıtını arıyorlar. Bazı illerimiz için ise gelen kar yağışı uyarısından dolayı ‘kar ne zaman yağacak’ sorusu da en çok aratılan konu başlıkları arasında geliyor.

KAR NE ZAMAN YAĞACAK? BUGÜN HAVA NASIL OLACAK?

Vatandaşların birkaç gündür sıkça sorgulatmaya başladı ‘kar ne zaman yağacak’ ve ‘bugün hava durumu nasıl olacak’ sorularının yanıtlarını Sabah.com.tr ekibi olarak sizler için hazırladık. İşte detaylar…

KAR NE ZAMAN YAĞACAK?

Kayseri, Sivas, Kırşehir, Nevşehir ve Yozgat için soğuk hava, kar yağışı ve sağanak yağış uyarısında bulunuldu. Meteoroloji tarafından yapılan açıklamada ayrıca, ani sıcaklık değişimi, kuvvetli yağış ve rüzgar ile yüksek kesimlerde beklenen kar yağışlarının oluşturabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

ANKARA’DA HAVA NASIL OLACAK?

Yine Meteoroloji’den gelen açıklamalara göre Ankaralılar bugün parçalı bulutlu bir güne uyanacaklar. Hava sıcaklıkları ise 11 derece ortalamasıyla seyrediyor.

İSTANBUL’DA HAVA NASIL OLACAK?

İstanbul’da hava nasıl olacak? sorusunu merak eden vatandaşlar araştırmalara başladı. Evden çıkmadan önce konuyla ilgili bilgi edinmek isteyen bireyler için biz de Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden gelen açıklamayı paylaşıyoruz. Uzman tahminlerine göre bugün hava sıcaklıkları 19 derece civarında seyrederken parçalı bulutlu bir hava İstanbulluları bekliyor.

Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü Bölgesel Tahmin ve Uyarı Merkezinden yapılan açıklamada, mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıklarının, bugünden itibaren Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havayla birlikte batı kesimlerden başlayarak 6-12 derece azalacağı ve mevsim normallerinin altına düşeceği belirtildi.

Sivas, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir ve Yozgat’ta sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanağın beklendiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Cuma günü Kayseri’nin güney ve doğu kesimleri ile Sivas çevrelerinin öğle saatlerine kadar yağışlı geçeceğinin tahmin edildiği aktarılan açıklamada, yağışların genellikle yağmur, yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklendiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, ani sıcaklık değişimi, kuvvetli yağış ve rüzgar ile yüksek kesimlerde beklenen kar yağışlarının oluşturabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA DURUMU